Megviseli a június azokat a hazai gázkereskedőket, akik most Ukrajnába akarnak földgázt kivinni. Nem elsősorban a beköszöntő meleg, hanem a vezetéki kapacitáshoz való hozzáférést lehetővé tévő aukció ideiglenes megváltozása miatt főhet a fejük.
Sok éve nem volt arra példa arra, ami most történik a Magyarországról Ukrajnába történő gázszállításhoz szükséges határkeresztező kapacitások kiosztásakor. Kudarcba fulladt az erre létrejött európai Regional Booking Platform (RBP) üzemeltetőjének azon törekvése, hogy a tárgyhó előtti hónapban egy aukción elossza a rendelkezésre álló kapacitásokat a licitáló kereskedők között, mert akkora volt a túljelentkezés. Ez egy egyedi csúcs volt az RBP történetében: ez a júniusi aukció tíz napig tartott, de végül eredménytelen lett.
Működési szabályzatának megfelelően az RBP-n lefújták az aukciót. Erről egy nyilvánosan hozzáférhető oldalon tájékoztatást kaptak az ügyfelek, egyúttal megtudták, hogy az RBP-n júniusban naponta verik dobra a Bereg nevű, virtuális értékesítési pont még meglévő, nem megszakítható kapacitásait.
A Világgazdaság az aukción részt vevő egyik piaci szereplőtől megtudta, hogy az RBP végül a 48. aukciós kör után fújta le a havi aukciót. Ekkor 110 százalékos volt a túljegyzés, vagyis 3 150 000 kilowattóra per óra kapacitásra lett volna vevő, de csak 2 861 000-et kínáltak fel. Az elszámolóár azonban már 560 százalék lett volna, vagyis a havi tarifa közel hatszorosát is kifizették volna a kereskedők, csak, hogy tudjanak Ukrajnában kiszállítani gázt. Hogy miért? Mert már aláírt szerződésük van az ukrajnai vevővel, amelynek szállítaniuk kell, és amelyre persze nem háríthatják tovább a gáz határon történő átjuttatásának megnőtt díját. Ám volt egy még nagyobb furcsaság.
A napi árverésen alaphelyzetben is magasabb a tarifa, mint a havin, tehát az exportőrök alapból rosszul jártak. Kézenfekvőnek tűnik továbbá, hogy a túlkereslet is magasabbra emeli a júniusi elszámolóárakat. Az utóbbi feltételezést azonban a június 1-jei aukció nem igazolta. Mint megtudtuk, minden simán ment, felár nélkül, mert nem volt extra kiszállítási igény. Ez azért meglepő, mert akkor miért volt jelentős túlkereslet az előző 48 egymás utáni, hiába megszervezett aukción, ha most meg nem kellett a kapacitás?
Az, hogy az aukció egyik (vagy több) résztvevője az egyik alkalommal jelentős igénnyel jelentkezik, utána pedig a háttérbe vonul
a magyar exportőröknek. Ezért nem lenne meglepő, ha a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) utánanézne az ügynek, ahogyan korábban, 2023-ban is tette egy kirívó esetben. Akkor a horvátországi Prvo Plinarsko Drustvo (PPD) energiakereskedő társaság egy aukción az ajánlatával felhajtotta az árakat, majd az utolsó pillanatban visszalépett. A MEKH piaci manipuláció miatt 500 millió forintra bírságolta.
A MEKH elnöke, Juhász Judit a múlt héten a magyar–szlovák energiaszabályozói együttműködésekről tárgyalt Pozsonyban Jozef Holjencíkkel, a szlovák társhatóság (URSO) elnökével. Áttekintették az ukrajnai földgáztranzit leállításának magyar és szlovák piacokra gyakorolt hatásait, valamint az ezzel kapcsolatos ellátásbiztonsági kérdéseket. Juhász Edit a találkozón elmondta a hivatal közleménye szerint, hogy
Magyarország ellátásbiztonsága a Törökország–Bulgária–Szerbia útvonalnak köszönhetően továbbra is garantált, az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás 2025. január 1-jei leállása ellenére.
Magyarország Szlovákiának is képes többletforrást biztosítani a magyar–szlovák összekötő vezetéken, amelynek bővítéséről folyamatos az egyeztetés a két fél között.
A MEKH elnöke fontos feladatnak nevezte a jelentős régiós áringadozásokat kiváltó, belső és határkeresztező szűkületek azonosítását és fokozatos oldásukat. Az európai uniós jogszabályok nemzeti jogba történő átültetése és alkalmazása kapcsán Juhász Judit elmondta, hogy a MEKH kiemelt aktuális feladatként kezeli a hidrogén- és dekarbonizált gázpiaci, valamint a villamosenergia-piaci (EMD) uniós csomagok átültetését. Üdvözölte, hogy a két hatóság együttműködik a nagykereskedelmi energiapiacok integritását és átláthatóságát szabályozó új uniós szabályozás (REMIT II.) honosítása és végrehajtása során is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.