Az aratás, azaz a megérett szálasgabona; búza, árpa levágásának és betakarításának műveletsora több ezer évre nyúlik vissza. Az emberiség aratószerszáma hosszú ideig a sarló volt, Európában a kasza használata csak a 20. század elejére váltotta le teljesen a sarlós módszert. Mostanra a kézi szerszámok helyébe a többtonnás kombájnok léptek, és bár a gépek megjelenése forradalmasította az aratást, gyorsabbá és hatékonyabbá téve a folyamatot, ám miattuk lassacskán már csak a korabeli fényképekről emlékezhetünk arra, hogy milyen is volt az, amikor az aratás még igazi közösségi esemény volt. Amikor a falu népe összefogott, dolgozott, majd pedig közösen vigadozott az aratóünnepeken.
A búzaérés kezdetének időpontjaihoz több, országszerte elterjedt hiedelem fűződik. Általában úgy tartották, hogy Vid napján (jún. 15.) szakad meg a búza töve, és attól kezdve nem nő, csak érik; de ismeretes volt erre a jún. 24-i dátum (Szent Iván napja) és a június 29-e (Péter Pál napja) is.
Az aratók fohásszal kezdték a hosszú és fárasztó munkanapot, amelyben a felnőttek mellett a gyerekek is részt vettek, így korán megtanulhatták, hogy szó szerint a verejtékes munka jutalma a mindennapi kenyér. A learatott gabonát kévébe kötözték, és lovas kocsin hordták be az adott gazda házához, ahol a falu cséplőgépén kiverették a szemet. A munka végeztével kezdődhetett meg az aratóünnep.
Egészen a múlt századig az aratás megkezdésével kapcsolatban több tilalom is ismeretes volt. Nem kezdték a munkát újholdkor és akkor sem, ha halott volt a faluban. Kedden és pénteken sem volt jó a hit szerint megkezdeni az aratást vagy új táblába kezdeni, mert akkor üres lett volna a búza feje. Az aratás kezdésekor néhol az arató egy búzaszálat kötött a derekára, hogy ne fájjon, míg a befejezés előtt egy csomó gabonát lábon hagytak az ég madarai számára.
Kattintson az Origo oldalára, hogy lássa a különleges fotógalériát az egykori aratókról és gépeikről!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.