BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megőrizte lendületét a munkaerőpiac

Idén júniusban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 679 ezer volt. A munkanélküliek száma 212 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt.

Az idei április–júniusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos száma a 15–74 évesek körében 4 millió 661 ezer volt, 49 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb munkaerőpiaci adataiból.

gyártás, gyárteurópai feldolgozóipar, európai iparBMI munka munkaerőpiac
Megőrizte lendületét a munkaerőpiac / Fotó: Denis Charlet / AFP

A férfiak körében a foglalkoztatottak száma 29 ezerrel 2 millió 472 ezerre, a nők esetében 20 ezerrel 2 millió 189 ezerre mérséklődött. A csökkenésben meghatározó szerepe volt az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54) népesség fogyásának.

A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 490 ezren dolgoztak, 57 ezerrel elmaradva az előző év azonos időszakában mért értéktől, míg a közfoglalkoztatottak és a külföldön dolgozók száma érdemben nem változott, 66 ezer és 105 ezer volt.

 

A 15–64 évesek körében a népesség és a foglalkoztattak számának egyidejű csökkenése mellett az előző év azonos időszakához képest a foglalkoztatási ráta gyakorlatilag nem változott, 74,9 százalék volt. A ráta a férfiak esetében 78,8 százalékot, a nők körében pedig 71 százalékot tett ki.

Átlagosan több mint egy évig keres munkát a magyar

A 2025. április–júniusi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma 219 ezer, a munkanélküliségi ráta pedig 4,5 százalék volt.

A férfiak esetében a munkanélküliek száma 120 ezret, a nőknél 99 ezret tett ki. A ráta gyakorlatilag mindkét nem esetében megegyezett az előző év április és június közötti értékkel, a férfiak esetében 4,6 százalék, a nőknél 4,3 százalékos értéket mutatott.

A munkakeresés átlagos időtartama 12,2 hónap volt, a munkanélküliek 41,3 százaléka három hónapnál rövidebb ideje keresett állást, miközben 31,8 százalékuk már legalább egy éve.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők száma idén június végén az egy évvel korábbihoz képest 1,4 százalékkal, 220 ezerre mérséklődött.

 

Így alakult a külföldi munkavállalók száma

A Nemzetgazdasági Minisztérium július közepén kiadott közleménye szerint miközben 2010-ben 738 ezer, 2024-ben 315 ezer főből állt a munkaerő-tartalék. Ennek legnagyobb részét – körülbelül kétharmadát – a regisztrált álláskeresők adják, akik részére az állami foglalkoztatási szolgálat felajánlja a képzettségüknek megfelelő álláshelyeket. A harmadik országbeliek foglalkoztatását megelőző eljárásrend ehhez illeszkedik, vagyis ha a munkáltató munkaerőigényt jelent be a foglalkoztatási szolgálatnál, az alapfeladataként megvizsgálja, hogy a bejelentett álláshely betölthető-e a regiszterben szereplő álláskeresővel. A foglalkoztatók jogszerűen nem tudják ezt az eljárásrendet megkerülni, és közvetlenül harmadik országbelieket alkalmazni. Az NGM ismertette, hogy

hazánkban továbbra is alacsony a külföldi foglalkoztatottak száma.

A harmadik országbeli foglalkoztatottak a teljes foglalkoztatotti kör 2,8 százalékát képviselik, az EU/EGT-országokból érkezőkkel együtt a külföldiek aránya 3 százalék. A visegrádi országok körében hazánkban a legalacsonyabb a külföldi foglalkoztatottak aránya:

  • Szlovákiában 4,5 százalék,
  • Lengyelországban 7,1 százalék,
  • Csehországban 16 százalék ez a mutatószám.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.