„Forró nyár elé nézünk, de az előkészületeket időben megkezdtük. Májusban alakult meg az aszályvédelmi operatív törzs, ma reggel meghallgattam a jelentésüket” – írja a miniszterelnök a Facebook-posztjában.
A májusi esős időszakot felhasználva ezer ember dolgozott azon, hogy – eddig – egyharmadnyi Balaton vizét tárolják, és eljuttassák az aszállyal sújtott területekre.
Brüsszel persze megtámadta a magyar kormányt, amiért ingyen adja a vizet a magyar gazdáknak.
Nem engednek a nyomásnak, nem hagyják magukat, ezért a vizet a gazdáknak továbbra is ingyen fogják adni, bármit is gondol erről Brüsszel.
A munkát folytatják, a kormány nemcsak nyáron, ősszel is folytatja a vízpótlási munkákat az aszállyal sújtott területeken.
Néhány napja az agrárminiszter jelentette be, hogy ingyenesen biztosítja a gazdáknak az öntözővizet a kormány: mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól – mondta Nagy István a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Az éghajlatváltozás okozta kihívás következményeit minden erővel mérsékelni kell a tárcavezető szerint, az összes lehetséges eszközt fel kell használni ahhoz, hogy víz jusson a tájba. Hozzátette, hogy egész Európa küzd a szárazsággal,
a Tisza medrébe 60 százalékkal, a Dunáéba 40 százalékkal kevesebb víz érkezik,
és nincs kizárólagos válasz a vízhiányra, mindenütt egyedi megoldásokat kell kidolgozni. A gazdálkodókkal és a vízügyi szakemberekkel együttműködve a vízhiányos térségekben sürgősen meg kell találni a legjobb megoldásokat, de Nagy István beszélt arról is, hogy az előrejelzések szerint
az idei lesz Európa legforróbb nyara,
a kormány ezért megelőzésképp létrehozta az aszályvédelmi operatív törzset, és forrásokat csoportosított át, hogy minden olyan csatorna újra tele legyen, amelyben valaha víz volt. Teljes erővel zajlik a feltöltés, és bár az idei kilátásokat egyelőre nehéz megbecsülni, a tavaszi kalászosok rendben fejlődtek, termésátlagaik jók, a napraforgó is tartja magát, a kukorica viszont már sérült. Nagy szükség lenne esőre, a hét második felében a hidegfront épp jókor jött, és talán a következő hét végén is érkezhet csapadék.
Az agrárminiszter elmondta, hogy a kormány most 10 milliárd forint értékben átvállalja a vízdíjat a gazdáktól a mezőgazdaság vízhiánya miatt, miközben további 4,7 milliárd forintot ereszek, zsilipek, szivattyúk javítására különített el. A tárcavezető azt is ismertette, hogy az elmúlt három évben kétszeresére nőtt az öntözött területek nagysága, jelenleg 150 ezer hektár.
Másodpercenként 500 litert szivattyúznak át a Tiszából – csakhogy közben a folyó még sose apadt le ennyire.
A klímaváltozás és a vízhiány elleni küzdelem csak széles körű összefogással lehet sikeres – hangsúlyozta az agrártárca államtitkára Csépa határában. A kormány támogatásával zajló vízpótlási programok célja a vízkészletek megőrzése és a mezőgazdaság alkalmazkodóképességének javítása. A gyova-mámai Holt-Tisza feltöltése is része annak a hosszú távú stratégiának, amely a víz megtartására és a fenntartható vízgazdálkodásra épül. Ide mintegy 1,5-2 millió köbméternyi pluszvízkészletet juttatnak, immár a folyó alacsony vízszintje miatt három szivattyú munkába állításával. Ilyen együttműködésekre a jövőben egyre nagyobb szükség lesz a felmelegedés, valamint a vízhiány elleni küzdelemben – tette hozzá.
A napokban az aszály kapcsán arról is beszámoltunk, hogy országos tűzgyújtási tilalmat rendeltek el, és hogy dollármilliárdokat veszít a világgazdaság a hőség miatt. Illetve arról is, hogy a magyarok kedvenc üdülőhelyén, Horvátországban nemcsak az árak szöktek magasba, hanem forróság tombol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.