BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepő okok a tej és tojás drágulása mögött – GVH-jelentés

Átfogó vizsgálatot folytatott le a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tejtermékek és az étkezési tyúktojás piacának árképzési gyakorlatát tekintve. Többek között megállapították, hogy az elmúlt időszakban történt áremelkedéseket összetett hatások, jellemzően a takarmány- és energiaárak növekedése, a munkaerőhiány, az értékláncon belüli jövedelmi viszonyok átrendeződése, illetve egyes kiskereskedők beszerzési gyakorlata okozták.

A nemzeti versenyhatóság gyorsított ágazati vizsgálatokat folytatott le a tej és tejtermékek, illetve a tojás hazai piacán, miután az elmúlt időszakban széles körben tapasztalható jelenség volt, hogy mind a tejtermékek, mind az étkezési tojás ára jelentősen fluktuált – írta meg a GVH-tól kapott tájékoztatás alapján az Origo. Emellett ezen termékek fogyasztói árai jelentősen megugrottak a közelmúltban.

20250318_tesco_047_VZ
A Gazdasági Versenyhivatal megvizsgálta a tejtermékek és a tojás árképzési gyakorlatát / Fotó: Vémi Zoltán

A GVH a két gyorsított ágazati vizsgálat megindítását követően széleskörű adatgyűjtést végzett a hazai tej- és tojáságazat értékláncának valamennyi szintjén.

A tejágazat vizsgálata során a GVH megállapította, hogy a 2023 első felében elvégzett, szintén a tejágazatot érintő vizsgálata során tett több javaslata is hasznosult, hozzájárulva az árak csökkenéséhez, illetve kordában tartásához. Ilyen volt, hogy

  • a hazai nyers tej árát jelentősen befolyásoló alapárprognózis – a GVH 2023-as javaslata alapján történt – eltörlését követően, a nyers tej ára az EU-átlag alá csökkent Magyarországon.
  • 2023 közepétől, a GVH által működtett online Árfigyelő rendszer hatásaként a hat nagy kiskereskedelmi üzletlánc esetében a tejtermékek bruttó árrése megközelítőleg 10%-ponttal csökkent, mérsékelve ezzel a fogyasztói árakat.

A GVH vizsgálata azt is feltárta, hogy a tejtermékek fogyasztói árainak 2024–2025-ben tapasztalt jelentős emelkedése mögött több tényező is meghúzódott: 

Európa-szerte újra emelkedésnek indult a nyers tej ára, emelkedtek a munkaerő-, illetve közműköltségek és egyes, a termékgyártással összefüggő költségek is. 

Az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el, az árréscsökkentés 2025 márciusi bevezetése után pedig csökkentek a fogyasztói árak. A jelentés kitér egyes növényi alapú helyettesítő termékek árréselemzésére, és nemzetközi kitekintést is ad más országok versenyhatóságainak élelmiszerpiaci vizsgálatairól és a nyerstej-árak európai alakulásáról.

Érdekes megállapításokat tettek a tojáspiacot jellemző árképzési gyakorlatról – ezt ide kattintva olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.