Az Európai Unió országjelentései olyanok, mint a Palm Beach-i szavazólapok: a végeredményt mindenki a saját szája íze szerint értelmezi.
A nyugat-európai média azt emeli ki, hogy a bizottság megpróbálja lelassítani és legalább 2005-ig eltolni a keleti bővítést. A jelöltek optimista értelmezése szerint viszont a pohár félig tele van, legalább már egy dokumentum rögzítette, hogy Brüsszel két év múlva be akarja fejezni a csatlakozási tárgyalásokat. Csaknem valamennyi jelölt kedvezőbb értékelést kapott, mint tavaly: egyesek szerint ez a fájdalomdíj a bővítés elhúzódásáért, mások viszont úgy vélik, hogy a bizottság ezzel akarja rákényszeríteni a tagországok politikusait, vegyék már végre komolyan a kérdést.
A megszólított országok kormányai pedig természetesen a saját teljesítményüknek tudják be a dicsérő szavakat.
Idehaza sincs másként, a jelentés nem ússza meg az aktuálpolitikai áthangolást. Az ellenzéki politikusok a bíráló megállapításokat emelik ki, mindenekelőtt a közbeszerzési eljárások hiányosságait illetően. A kormányfő értelmezése alapján viszont most már papír van róla, hogy Magyarország nyugati demokrácia, s a közszereplőknek a jelentésből kiindulva kellene nyilatkozniuk külföldi szerepléseik alkalmával.
Ám ha egyes "közszereplőknek" valóban sikerült volna olyan sötét képet festeni a honi állapotokról, mint azt felelős kormányzati politikusok időnként feltételezik, annál nagyobb dicsőség a mostani, alapjában nagyon kedvező megítélés. Vagy ügyetlennek bizonyul "az ármánykodás", vagy valójában nincs is jelentősége, az európai véleményalkotók a saját fejük után mennek. Esetleg végre tudomásul kellene venni, hogy az európai nagykutyákat nem a hazai politikai hátsó (szándék) csóválja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.