BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az utca hangja

A piac értetlenül áll a történtek előtt. Sokan emlékeznek ugyanis még arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének -- egyik -- jogelődje annak idején azért nem tudott vizsgálatot indítani a Postabank-pánik idején, mert őket hivatalosan "senki nem kereste meg". Ehhez képest a felügyelet most példátlan érzékenységgel, a piaci pletykák és sajtóvélekedések miatt elbizonytalanodott befektetők védelmében elrendelte, hogy a BorsodChem szerezzen be minden érdemi információt a társaság tulajdonosairól.
Merthogy a rendelkezésre álló információk alapján nem kizárt: olyan tulajdonosi összefonódással van dolgunk, amely révén a BC többsége úgy került a Gazprom-csoporthoz, hogy az oroszok elkerülhették a nyilvános vételi ajánlatot a többi részvényre.
A piac értetlenkedik. Nincs egy hónapja, hogy a Mol opciós megállapodások tömkelegével igyekezett megnyugtató többséget szerezni a TVK-ban -- pont a Gazprom ellenében. A társaság az opciós megállapodások mögé bújva messze túlszárnyalta a kötelező ajánlattétel 33 százalékos szintjét -- a felügyelet azonban néma maradt.
Persze nehéz tulajdonosi összefüggést találni a Mol, az MKB és a CIB között. Ám azt is dőreség lenne feltételezni, hogy azok a bankok, amelyek abban érdekeltek, hogy az olajtársaság -- számukra jelentős profitot biztosítva -- az adott időben lehívja az opciót, a partner ellen szavaznának sorsdöntő kérdésekben.
Miért hát a mostani pezsgés? Csak olvasni kell. A gondot az jelenti a felügyeletnek, hogy a tranzakciók után félő, "nem a társaság érdekeinek megfelelő tulajdonosi szerkezet alakul ki".
A BorsodChem tőzsdei szereplő, részvényeit nyilvánosan adják-veszik a Budapesti Értéktőzsdén. Nincs mód arra, hogy szeretem/nem szeretem alapon bárki is megválogathassa, kinek juthat a papírból. A dolog természetéből fakadóan olyanok is tulajdonosok lehetnek a cégben, akiknek kifejezetten ellentétes céljaik vannak a társasággal.
Ezt megakadályozni a felügyelet sem tudja -- ha minden rendben zajlik.
Meglehet, a felügyelet "vélelme" beigazolódik, s valóban fogást talál az oroszokon. Keserűvé teszi majd ugyanakkor a sikert az tény, hogy minden jel ellenére a PSZÁF nem az "utca" hangjára hallgatott a vizsgálat elrendelésekor.
Ha ugyanis valóban érzékenyebbé vált volna erre a felügyelet, az elmúlt napok történéseiből nem csak a BC-ügyletben érezte volna magát találva egy vizsgálatra a befektetők védelmében. Mostani alaposságának legalább a töredékével kellett volna koncentrálnia a bennfentes információk elleni küzdelemre a gyorsjelentések időszakában.
Mivel ez -- szokás szerint -- elmaradt, nehéz elhinni, hogy nem fentről jött a súgás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.