BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi lapszemle

WALL STREET JOURNAL EUROPE

A BorsodChem Rt. körüli események rávilágítottak arra, hogy Magyarországon a kisebbségi részvényesek érdekeinek védelme nem kielégítő -- vélekednek az alapkezelők és elemzők. A bizalom elvesztése rossz hatással lehet a magyar tőzsdére, mivel a külföldi és tipikusan intézményi befektetők a forgalom 70 százalékát képviselik. Lehet viszont, hogy hamarosan megoldás születik, mert a felügyelet vizsgálatot indított a BorsodChem-részvények kereskedésével kapcsolatosan.

"Az eset rávilágított a jelenlegi szabályozás és a kisebbségi érdekek védelmének hiányosságaira" -. nyilatkozta Frances Cloud, a londoni székhelyű Nomura International elemzője. A fő aggodalom a BorsodChem kisebbségi részvényesei számára az, hogy az ír off-shore cég, a Milford Holdings Ltd., amely mögött az orosz Gazpromot sejtik, nem tett nyilvános ajánlatot a BorsodChem-részvényekre.
Mivel erősek az oroszellenes érzelmek Magyarországon, ezért néhány orosz befektető megpróbálta elfedni kilétét. Az orosz vállalatok azonban azzal érvelnek, hogy a szigorú orosz tőkekiviteli szabályok miatt szükségük van az off-shore cégekre.
A BorsodChem és a Milford közti csata, amely szeptemberben kezdődött, és érinti a Molt és a TVK-t is, minden idők legnagyobb vállalati harca lett Magyarországon az 1990-es évek elején kezdődött nagyarányú privatizációk óta. Feltételezések szerint a Milford és társai több mint 33 százalékos részesedést szereztek a BorsodChemben, szemben a Milford által nyilvánosan elismert 24,8 százalékkal. A magyar szabályozás szerint nyilvános ajánlatot kell tenni a megszerezni kívánt részvényekre, amennyiben 33 százalékos részesedés megszerzésére kerül sor egy tőzsdei részvénytársaságban.
A részvényeseket az is aggasztja, hogy a Milford le akarja váltani a BorsodChem igazgatóságát a november 24-i közgyűlésen, és meg akar változtatni néhány nemrégiben született igazgatósági döntést. Hubert Warsman, az EBRD magyar országigazgatója szerint (az EBRD-nek 8,6 százalékos részesedése van a BorsodChemben) biztosítani kellene a megfelelő bánásmódot a kisebbségi részvényesek számára.
"A labda a kormány térfelén van... Mindez azt jelzi, hogy muszáj megtenni azokat a lépéseket, amelyekkel védhetők a kisebbségi érdekek" -- mondta Tommy Erdei, az ABN Amro elemzője.
De úgy tűnik, hogy Magyarország felfigyelt a részvényesek aggodalmaira és azokra a lehetséges veszélyekre, amelyek a cselekvés hiánya miatt a tőzsdét fenyegethetik. A magyarországi tőzsdefelügyelet, a PSZÁF vizsgálatot indított a BorsodChem-részvények utóbbi két hónapos kereskedésével kapcsolatban.
A PSZÁF elrendelte, hogy az összes brókercég szolgáltasson adatokat, beleértve a kliensek kilétét, minden BorsodChem-részvényügylettel kapcsolatban, szeptembertől visszamenőleg. A vizsgálattól azt várják, hogy a PSZÁF megállapítsa, vajon a Milford és társai megszegték-e a nyilvános ajánlattételre vonatkozó törvényi kötelezettséget.
"Nagy politikai bátorságra van szükség ahhoz, hogy azt mondják a Milfordnak, cselekedjen a törvények szellemében, vagy adja el a részvényeit" -- mondta William Wells, a londoni Chase kelet-közép-európai befektetési banki igazgatója. A Chase a BorsodChem tanácsadója ebben az ügyben. Wells hozzátette, hogy az ügy következményei a magyar pénzpiacok tekintetében igen jelentősek. A lényeg nem az orosz részvétel, hanem az átláthatóság.
A kisebbségi részvényesek azt is követelik, hogy a Milford hozza nyilvánosságra a kedvezményezettek nevét, valamint a BorsodChemmel kapcsolatos terveit. További követelésük szerint a hatóságok lépjenek fel az ellen az ügylet ellen, amelyben a Milford megszerezte részesedését a BorsodChemben. Feltételezések szerint a Milford két befektetési alaptól, a Croesustól és a Templetontól vásárolta meg a részesedést a BorsodChemmel kötött azon megállapodás ellenére, hogy azt nem adják el.
"Remélem, hogy ebben a kérdésben a magyar hatóságok a BorsodChem menedzsmentje mögé állnak. Az ügy negatív megítélést kelthet a magyar pénzpiacokkal szemben... A szabályozó hatóságnak nem lett volna szabad megengedni, hogy ez megtörténhessen" -- mondta egy neve elhallgatását kérő londoni alapkezelő, akinek az alapja több mint 6 százaléknyi BorsodChem-részvényt birtokol.
Az ügy tanulságokat szolgáltathat más vegyi, olaj- és gázipari vállalatok számára, mivel orosz partnereik, akik tele vannak készpénzzel, keresik a külföldi terjeszkedés lehetőségeit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.