Kőrösi András: Érdemi párbeszéd
"Az MKIK évnyitó fórumára vélhetően azért látogatott el a miniszterelnök, a pénzügyminiszter és a gazdasági miniszter is, mert az új típusú kamarák felálltak, s új elnök áll a szervezet élén -- hangsúlyozta a Karamell Sütő- és Édesipari Rt. vezérigazgatója. -- Úgy vélem, a találkozónak jelentős gesztusértéke van, s mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy a kormány a kamarákkal közös bizottságokat hoz létre, így lehetőség lesz az érdemi párbeszédre. Korábban ugyanis ez inkább csak formális kapcsolat volt, a kamarák a döntés-előkészítésben nem tudtak részt venni. Pozitív az is, hogy a konkrét kérdésekre Orbán Viktor konkrét válaszokat adott. A reprezentációs adóval kapcsolatos kérdések szerintem túlságosan nagy teret kaptak, ennél sokkal nagyobb problémák is vannak a magyar gazdaságban. A negyvenezer forintos minimálbérnek komolyabb a hatása. A legálisan működő vállalkozások egy részénél azért jelent ez problémát, mert a minimálbér emelésének mértékében a cégeknél a többiek keresetét is növelni kell. Úgy vélem egyébként, hogy az önkéntes tagsággal a kamarák nem gyengültek meg, hiszen a tőkeerős cégek többsége nem lépett ki. Főleg a kis- és kényszervállalkozók távoztak, bár szerintem elsősorban a kisebb cégeknek lenne szükségük a kamara információs hálózatára, hiszen nekik egy-egy terület ellátására nincs külön szakemberük."
Kármán Antal: Gyengülő kamarák
"A kormány akkor ajánlott szövetséget a kamaráknak, amikor azok meggyengültek. úgy vélem, hogy a szakmai szövetségekkel, érdek-képviseleti szervezetekkel való együttműködés mostanság gyümölcsözőbb lehet -- hangsúlyozta a Jászberényi Aprítógépgyár Rt. vezérigazgatója. -- Az önkéntes tagság bevezetésével a kamarák jelentős változásokon mentek keresztül, s a tapasztalatom az, hogy jó néhány helyen a megyei szervezetek meggyengültek. Remélhetőleg nem lesz ez mindig így, hiszen Nyugat-Európában is jelentős erőt képviselnek a kamarák, s nyilvánvalóan Magyarországon sem lehet majd a gazdasági döntések előkészítésénél figyelmen kívül hagyni a véleményüket, de idő kell ahhoz, hogy ''lábra kapjanak''. Kérdés, hogy a mostani gesztus a kormány részéről nem politikai lépés volt-e. Ami a reprezentációs adót illeti, nem jó az olyan jogszabály, ami eleve visszaélésre adhat okot, annak megjelentetését a kormány nem gondolta végig, indokolt a változtatás. A minimálbér emelése a komoly vállalkozásoknál nem jelenthet áthidalhatatlan nehézséget."
Kámán János: EU-csatlakozás
"A magyar gazdaságnak nemcsak erős szakmai, érdekvédelmi szervezetekre van szüksége, hanem jól működő kamarákra is -- emelte ki a Pylon-94 Gép- és Acélszerkezet-gyártó Kft. ügyvezető igazgatója. -- Az új elnök, Parragh László személye, úgy vélem, garanciát jelenthet, hogy érdemi párbeszéd, szövetség alakuljon ki a kormány és a kamarák között. A reprezentációs adó jelenlegi formájában teljesen idegen a gazdaságtól, s szükség van a felülvizsgálatra, illetve változtatásra. Ami a minimálbért illeti, vélhetően sok vállalkozásnak gondot jelent a kifizetése, ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a másik odalt sem, azt, hogy az EU-csatlakozásra készülve a magyar béreknek is közelíteniük kell az európai keresetekhez. A kis- és középvállalkozások többsége alultőkésített, s így a nyitott gazdaságban versenyhátrányban vannak a külföldi cégekkel szemben."
Böröczffy István: Kiskapuk keresése
"Úgy vélem, a kormány nagyot hibázott azzal, hogy szétverték a kamarákat. A kötelező tagság megszűnése után ugyanis jelentősen meggyengültek. Nem tudom, hogy ez ügyben kik voltak a miniszterelnök tanácsadói, de úgy gondolom, hogy rossz döntés született -- mondta az ÉVOSZ alelnöke, építési vállalkozó. -- Nem véletlen, hogy Nyugat-Európában milyen erősek ezek a szervezetek, Németországban például nem kaphat vállalkozói engedélyt az, aki nem kamarai tag. Szép dolog, hogy a kormány szövetséget ajánlott a kamaráknak, de nem vagyok túlságosan optimista ez ügyben, félek, hogy az csak írott malaszt marad. Az ÉVOSZ-t is -- pláne választások előtt -- rendszeresen megkeresik a képviselők, hogy meghallgassák a problémáinkat, de azt követően érdemi változás nem történik. Nem tudtuk például elérni, hogy a házilagos kivitelezés ne kapjon helyet az építési törvényben, így a feketemunka területén sem történt pozitív változás. A kis- és középvállalkozások segítését az utóbbi években minden kormány, párt hangoztatta, de a szavakat tettek nemigen követték, s a Széchenyi-terv sem ennek a szektornak nyújt támogatást. Egyrészről érthető, hogy a minimálbért negyvenezer forintra emelték, ugyanakkor például az építőiparban -- tekintettel a feketemunkára -- a piacon az árakban azt nem lehet érvényesíteni. Nem lehet ugyanis elfeledkezni arról, hogy a közterhek milyen magasak, így a legtöbb vállalkozás a kiskapukat keresi."
Reményi Tibor: Magas közterhek
"Egyetértek a gazdasági fórumon elhangzott azon megállapítással, hogy támogatni kell a vállalkozói szektort -- mondta a Silca-Unican Elzett Rt. vezérigazgatója. -- Mint egy multinacionális cég magyarországi leányvállalata, gyakran keresünk kis- és középvállalkozói beszállítókat, de idehaza nem találunk megfelelő partnereket. Ezekre a cégekre ugyanis jellemző, hogy tőkeszegények, s emiatt nem tudnak megfelelni a technológiai, technikai követelményeknek. Ráadásul az általuk kínált árak sem versenyképesek a külhoni cégekéivel. Ugyanakkor ezt a kört érdemes segíteni, hiszen ők garantáltan nem fognak továbbállni, a vállalkozásukat nem viszik külföldre. A kisvállalkozói szektor támogatásában a kamarákkal is együtt kell működnie a kormányzatnak, természetesen a tényleges eszközök a kabinet kezében vannak. A minimálbér emelése reális lépés, a probléma az, hogy a közterhek rendkívül magasak. Tíz éve hallunk az adóreform bevezetéséről, de az ígéretekből eddig szinte semmi sem valósult meg."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.