Frankfurter Allgemeine Zeitung
A lap csütörtöki számában áttekintette, milyen okok késztették a budapesti kormányt a státustörvény benyújtására, és miképpen vélekednek róla a parlamenti pártok. A magyar külügyminisztérium szerint jelenleg több mint 750 ezer határon túli magyar fontolgatja komolyan, hogy még az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt bevándorol Magyarországra, de ezek több mint fele meggondolhatja magát és otthon maradhat, ha a budapesti parlament elfogadja a státustörvényt.
A magyar kormány elismeri, hogy a különleges szabályozást az EU-belépés után valószínűleg felül kell majd vizsgálni -- írta a német lap, megjegyezve: újra meg újra hallani olyan véleményt, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnököt nem pusztán az a nemes szándék indította a tervezet benyújtására, hogy segítse a magyar népcsoportok összetartozását és gátolja a diszkriminálásukat, sokkal inkább politikai propagandáról van szó, már a következő választásokra való készülődés jegyében.
Amíg más bírálók szerint Magyarország nem engedheti meg magának, hogy szociális kedvezményekben részesítse a határon túli magyarokat, hiszen saját polgárai sem részesülnek kielégítő ellátásban, addig az MSZP szűkmarkúnak találja a tervezetet -- jelentette a frankfurti újság, hozzátéve: az SZDSZ elutasítja a javaslatot, mert diszkriminatívnak tartja, a MIÉP viszont a negatív külföldi reagálásoktól és a magyar kisebbségek elleni terrorakcióktól fél. A legnyomósabb ellenérv azonban alighanem az, hogy óhatatlanul tanúsítani kell a magyar nemzetiséghez tartozást, ami visszaélésre és korrupcióra adhat alkalmat -- vélte a lap.
Ziarul Financiar
A kormányon lévő Társadalmi Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) és az ellenzékben lévő Magyar Szocialista Párt képviselőinek budapesti tárgyalásain véglegesítették a két párt közötti együttműködési jegyzőkönyv szövegét -- közölte csütörtöki számában a Ziarul Financiar című román gazdasági napilap. A lap értesülései szerint a tervezett együttműködési jegyzőkönyvet a közeljövőben írják alá a két párt vezetői: Adrian Nastase miniszterelnök és Kovács László. A Ziarul Financiar szerint a dokumentum "a megszokott általánosságokon túl" az MSZP részéről azt a konkrét kötelezettségvállalást is tartalmazza, hogy a magyar párt támogatni fogja a PDSR-t, amikor az beadja felvételi kérelmét a Szocialista Internacionáléba.
Szabó Vilmos, az MSZP nemzetközi osztályának vezetője ugyanakkor a lapnak nyilatkozva nem volt hajlandó megerősíteni, hogy ilyen kitétel szerepelne a dokumentumban. Mint mondta, "ezekről a kérdésekről még tárgyalások folynak".
A román és a magyar párt közötti kapcsolatok erősödése azt követően tapasztalható, hogy a PDSR -- Adrian Nastase vezetése alatt -- "levetette nacionalista gúnyáját", és 180 fokos fordulatot hajtott végre mind politikai stratégiájában, mind arculatának építésében. Ennek egyik eleme a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez való érezhető közeledés -- írta a román lap.
A lap emlékeztetett arra, hogy a PDSR 1993-ban éppen a Szocialista Internacionálé budapesti tanácskozásán kérte felvételét a szervezetbe. Ezt akkor elutasították, s a PDSR ellen szólók között volt az MSZP is, amelynek elég feszült kapcsolatai voltak az akkor Ion Iliescu által vezetett román párttal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.