Immár tizenegyedik éve, amióta Romániában bekövetkezett a nagy társadalmi fordulat, minden esztendő elején a "sláger" az állami költségvetés, illetve annak késlekedése. 1990 óta rendszerint már a gyümölcsfák is elvirágoztak, mire pontosan tudni lehetett: mire jut és mire nem a közpénzekből. Az idén sincs ez másképpen. A napokban hosszas összeadás-kivonás, egyeztetés után a kormányzat végre jóváhagyta a költségvetés-tervezetet, és az immár a törvényhozó testület asztalán található. Várhatóan heves vita alakul majd ki a parlamentben ezzel kapcsolatban.
Kormánytól független közgazdászok szerint az idei költségvetés épp olyan elkeserítő, mint az eddigi, bármely ilyen jellegű, posztforradalmi tervezet. Bár a mandátuma elején levő Nastase-kormányzat januárban váltig fogadkozott: végre elkezdődhet az államilag támogatott gazdasági fellendülés, végre mérséklődik az adózás, vállalkozóbarát környezetet kezd kialakítani az ország vezetősége, ennek nyoma sincs a költségvetésben, melynek betervezett idei mérleghiánya 41 ezer milliárd lej, azaz körülbelül 1,5 milliárd dollár. A költségvetés eklektikus, fösvény és megszorító jellegű, állítják azok, akik alaposan áttanulmányozták a tervezetet. A kormányzat egyetlen "mentőövet" lát a deficit finanszírozására: a külföldi pénzpiacról felvett kölcsönöket. Viszont addig, amíg az Nemzetközi Valutaalappal nem sikerül dűlőre vinni a stand-by szerződés véglegesítését, addig Románia nem számíthat arra, hogy 14-15 százalékosnál kevesebb kamattal kapjon támogatást.
A költségvetés fő célkitűzései között nem szerepelnek azok a tételek, melyek arra utalnának, hogy a Nastase-kabinetnek van elképzelése a mélyreható gazdasági reform menetéről, mibenlétéről. Nem esik szó semmi olyasmiről, hogy a gazdasági egységek visszaforgatott nyeresége adómentességet kap, vagy hogy csökkenne a béradó, kedvezményhez jutnának a beruházók. A kormányzat krónikusan retteg a bevételek csökkenésétől, és ez a pánik oda vezet, hogy a vállalkozó kedvet serkentő intézkedések ismét elmaradnak. Az életszínvonal növekedése sem várható, bár a román gazdaság reformintézkedések nélkül, mintegy önmagától is elindult a lassú növekedés útján, viszont ennek hatása a mindennapi életben csak évek múlva várható. A kormányzat ugyan határozott arról, hogy március 1-jétől a minimálbér egymillió lejről 1,4 millióra növekszik, viszont ennek a gazdasági fedezete nemigen létezik. A határozat életbeléptetése érdekében a hatóság azt is bejelentette, hogy szigorúan bünteti azokat a magáncégeket, munkáltatókat, akik nem adják meg a kijelölt összeget, akár 20 millió lejes pénzbírsággal is sújthatják az alacsony bérért dolgoztatókat. Csakhogy ez semmi másra nem vezet majd, mint a munkanélküliek számának növekedéséhez, illetve a feketegazdaság "izmosodásához", hiszen az a munkáltató, aki nem képes kigazdálkodni dolgozóinak a nagyobb bért, mást nem tehet, mint csökkenti a személyzet létszámát, vagy munkaszerződés, járulékfizetések nélkül dolgoztat. A közalkalmazottak bérének az infláció függvényében történő, negyedévenkénti növelése valószínűleg ismét inflációserkentő tényezőként hat majd. A kormányzat -- bár ígérte -- nem képes megtenni azt a lépést, melynek eredményeként 30-40 százalékkal csökkenteni kellene a minisztériumi alkalmazottak és onnan lefele az összes hivatalok, önkormányzatok munkatársainak létszámát. Adrian Nastase többször hangsúlyozta: el kell kezdeni a "nagytakarítást", mert sok a fölösleges aktatologató, de mind ez idáig -- az év elejétől -- ilyen téren semmi nem történt. A parlament két házának költségeiről legendák keringenek, a legfelsőbb szinten a dőzsölés elképesztő méreteket öltött. Romániában még nemigen hallunk, olvashatunk "villaügyekről", pedig a kacsalábon forgó paloták elárasztották a legcsodálatosabb hegyvidéki tájakat és a tengerpartot. Az egyik jeles romániai magyar közgazdász, Neményi József Nándor szerint miközben 1989 előtt a legnagyobb romániai fizetés a legkisebbnek az ötszöröse volt, addig ma körülbelül a százszorosa.
A román társadalom tehát össznépileg spórol, ugyanakkor elkerülhetetlenül polarizálódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.