Világgazdaság

Egyre többen nyaralnak Magyarországon

2013 hatodik hónapjában a külföldivendég-éjszakák száma 2,9, a belföldivendég-éjszakák száma 4,7 százalékkal emelkedett, ahogyan a szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele is (11,5 százalék). Az árbevétel jelentős bővülésében szerepet játszott a kiadott szobák átlagárának 4,3 százalékos emelkedése, közölte a KSH.

A külföldi vendégek 1097 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 4,2, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 2,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A jelentősebb küldő országok közül Németország és Ausztria esetében a vendégforgalom visszaesett (8,0 és 20 százalék), az egyesült államokbeli, az orosz és a brit vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett (26, 15 és 9,8 százalék).

Júniusban a belföldi vendégek 1089 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 1,1, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 4,7 százalékkal bővült 2012 azonos időszakához viszonyítva.

A belföldivendég-forgalom – Nyugat-Dunántúl kivételével – minden turisztikai régióban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 60 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 7,1 százalékkal emelkedett.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 52 százalékos volt, ami 2,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. Az ötcsillagos szállodák szobáinak igénybevétele ebben a hónapban is kiemelkedő, 71,5 százalékos volt.

Júniusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 775 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel 8245 forint volt. A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 11,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A vizsgált időszakban összesen 28 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 16 milliárd forint volt. A vendéglátásból 6,3 milliárd forint folyt be, 577 millióval több, mint az előző év júniusában. A forint/euró havi átlagárfolyama 296 forint volt a vizsgált hónapban, 2,1 forinttal gyengébb, mint a 2012. júniusi érték.

A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján júniusban 2015 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év hatodik hónapjában 1,2 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. A júniusi használatát összehasonlítva a tavaly júniusban beváltott üdülési csekk és SZÉP-kártya együttes forgalmával, nagymértékű, 41 százalékos bővülés figyelhető meg.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júniusban közvetlenül mintegy 32 ezer főt foglalkoztattak, ami 3,0 százalékkal több, mint 2012 azonos időszakában.
2013. június 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2986 volt, ezen belül 1013 szálloda 58 ezer szobával, 1006 panzió több mint 11 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 967 volt.

Autók BÉT - Napi események vendégéjszakák Pénzügyi és gazdasági válság kutatás turizmus Jirí Rusnok makroadatok Vállalati jelentések Nyugdíjkérdés Magyarországon Tőzsdei elemzések forintárfolyam autóipar Magyarország Hitelek: lakás A második Orbán-kormány trafiktörvény oktatás energetika autó A KSH jelenti makromutatók Milos Zeman fogyasztási cikkek Élelmiszerpiac A munka világa IMF-megállapodás Befektetési lehetőségek Mol Európai Unió Fővárosi ügyek szép-kártyaTurizmus szállás infokommunikáció Egészségügy - Gyógyítás