Az erről kiadott közlemény szerint a kölcsönök biztosítják a társaságcsoport további növekedésének pénzügyi fedezetét. A 104 milliárd forintnyi csomag úgy áll az MVM rendelkezésére, hogy a társaság az ING Bankkal 66,7 millió eurós, kétoldalú hitelszerződést köt, ezen felül az OTP Bank, az UniCredit Bank, a Raiffeisen Bank, a Volksbank, a K&H Bank és az MKB Bank alkotta konzorciummal egy 84 milliárd forint összegű klubhitelt ír alá.
Az MVM néhány napja a Bank of Chinával kötött egy 300 millió eurós együttműködési megállapodást, ami 90 milliárd forintot jelent számára. Igaz, az erről szóló szándéknyilatkozat a kereten belül csak 200 milliós (60 milliárd forintos) vállalatfinanszírozási hitelről ír, azt pedig még nem hozták nyilvánosságra, hogy a fennmaradó 100 millióhoz hogyan juthat hozzá az MVM. Mindezeken felül egy 71 milliárd forintos tulajdonosi hitelhez is hozzájut a társaság addig, amíg ugyanekkora tőkeemelésben nem részesül kifejezetten abból a célból, hogy legyen pénze a két, hazai E.On leányvállalat megvásárlására.
Mostanra tehát az MVM-nek már rendelkezésére áll annyi pénze, hogy a 870 millió eurós (261 milliárd forintos) E.On tranzakciót biztosan lezárhassa a korábban jelzett, szeptember 30-i időpontban.
Az MVM szervezeti átalakulással és személyi változással is készül az E.On Földgáz Trade és az E.On Földgáz Storage bekebelezésére. Új gáz üzletága vezérigazgatójának a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal éléről érkezett Horváth Pétert nevezte ki, az ő helyettese pedig az EMFESZ korábbi gazdasági vezetője, Králik Gábor lett. Horváth Péter kinevezésével kikerült Baji Csaba közvetlen befolyása alól az épp most nagy hangsúlyt kapó szegmens.
A gáz üzletágban komoly szerep juthat a Shelltől érkezett Harmati Györgyre is, aki február óta stratégiai vezérhelyettes az MVM-nél. Az viszont még nem tudható, hogy Horváth Péter számol-e Horváth Tiborral, aki az átveendő E.On Földgáz Trade-nél az import-megállapodások fő felelőse. Minapi közleményében Baji Csaba jelezte, hogy az új gáz üzletágban szükség lesz az E.On érintett dolgozóira is.
A lakosságot közvetlenül nem érinti a változás, hiszen az egyetemes szolgáltatást nyújtó E.On Energiaszolgáltató nem kerül át az MVM-hez. A közvetett hatások viszont erősek lesznek. Októbertől magyar oldalról az MVM-en múlik, milyen új ármegállapodások születnek az orosz gázeladóval, és milyen lesz a 2015-től érvényes hosszú távú importszerződés. Egy friss Fidesz nyilatkozat szerint az E.On gázüzletágának megvásárlásával Magyarországnak végre lesz beleszólása a lakossági gázellátási kérdésekbe, emellett a gázüzletág visszaszerzése energiafüggetlenségi szempontból is felbecsülhetetlen érték. Az MSZP szerint viszont a kormány a gázüzletág megvásárlásával fizeti ki az E.Onnak a rezsicsökkentés árát.
A Gazdasági versenyhivatal és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal már engedélyezte, hogy az MVM irányítást szerezzen az E.On Földgáz Trade Zrt.-ben és az E.ON Földgáz Storage Zrt.-ben.
A Gazdasági versenyhivatal és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal már engedélyezte, hogy az MVM irányítást szerezzen az E.On Földgáz Trade Zrt.-ben és az E.ON Földgáz Storage Zrt.-ben. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.