Magyarországon tragikusan keveset költenek közpénzből az egészségügyre, ez a halálozási adatokon is látszik – mondta Orosz Éva, az ELTE Társadalomtudományi Karának egyetemi tanára a Portfolio konferenciáján. A magyar halálozási statisztika másfélszerese az Európai Unió átlagának. Becslései szerint az utóbbi tíz évben legalább 1800 milliárd forint tűnt el a magyar egészségügyből. A magyarok 60 százaléka az utóbbi egy évben járt magánorvosnál, tíz év alatt éves átlagban több mint 14 százalékkal nőtt a magyarországi magánegészségügyi ellátók bevétele, miközben a GDP 3,6 százalékkal emelkedett – mondta Jászkuti Bertalan, a Heal Partners alapító-ügyvezetője. A trend folytatódni fog: a 10 legnagyobb magánszereplő összbevétele a 2007-es 6,3-ról 2016-ra 21,3 milliárd forintra nőtt.
A Romániában működő első három legnagyobb magánszereplő méretben hatszorosa a top3 magyar magánszereplőnek. A romániai állami infrastruktúra elmaradottabb, mint a hazai, emiatt ott nagyobb volt a kényszer a magánegészségügyi ellátásra – indokolta a különbséget Adrian Stroilescu, a Regina Maria igazgatósági tagja. A román magánszektor integráltabb, a szereplők nemcsak ellátást biztosítanak, hanem számottevő diagnosztikai üzletáguk is van. Viszont konszolidáltabb a piac, mivel a nagyok felvásárolták a kisebb szereplőket. Az 1996-ban alakult Regina Mariának 2006-ban 4, 2015-ben már 15 millió eurós forgalma volt, ez tavaly 67 millió euróra ugrott, idén pedig 120 milliós árbevételt várnak.
Itthon hiába nő a magánorvosi szektor bevétele, az egyik legnagyobb probléma a szakemberek elvándorlása, 2020-ra az Európai Unióból 1,1 millió orvos fog hiányozni – emelte ki előadásában Varga Péter Pál, a Budai Egészségközpont alapító-főigazgatója. Az Országos Gerincgyógyászati Központban – amit a Csányi Sándor tulajdonába került Budai Egészségközpont üzemeltet – végzik a magyarországi közfinanszírozott gerincműtétek 80 százalékát. Hat év alatt nyolc évről egyre csökkent a várólista a gerincműtéteknél.
Novemberben az egészségügyben dolgozók bére emelkedni fog, de a magánellátók alkalmazottai ki vannak zárva a béremelésből. Az, hogy mi zajlik a magánegészségügyben a minőség szintjén, senki sem tudja, és ez bűn – mondta Varga Péter Pál. A szakember szerint sok a megoldandó feladat: javasolta a szakemberképzés újraszervezését, a valódi szektorsemlegességet a közfinanszírozásban, a pályázati rendszerek kiterjesztését a magánszereplőkre is – ezzel csökkenhetne a szürkezóna.
A fővárosi egészségügyi ellátórendszer fejlesztésén belül centrumkórházi szerepet szánnak az Egyesített Szent István és Szent László Kórház (ESZSZK) és Rendelőintézetnek – jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár. Az Egészséges Budapest program keretében az intézmény 190 ezer négyzetméteres területen, 188 milliárd forintból újul meg. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.