A korábbiaknál gyengébb hónapot tudhat maga mögött a hazai ingatlanpiac. Legalábbis erre utal a Duna House októberi becslése, a lakóingatlanok adásvételi tranzakciószámáról. Eszerint az elmúlt hónapban országosan 12 246 ingatlan-adásvétel bonyolódott, ami március óta a legalacsonyabb havi érték. Bár az október is erősen indult, ám a hónap második felében – valószínűsíthetően az ünnepek és iskolai szünetek miatt – erős visszaesés következett be. Ez a tranzakciószám az idei év májusi rekordjánál 1609-cel kevesebb, míg a szeptemberi értéktől 1393 ingatlannal marad el. Ugyanakkor tavaly októberhez viszonyítva még így is jelentős, 13,5 százalékos a növekedés.
A Duna House közzététele arra az évek óta jellemző tendenciára is kitér, hogy az esztendő második felében rendre érezhetően alacsonyabb a tranzakciószám, mint az első fél évben. Mindezzel együtt az októberi adatok alapján a tavalyinál erősebb utolsó negyedévre számít a társaság.
Már a harmadik negyedévben is a Duna House számára kifejezetten kedvező lakáspiaci folyamatok zajlottak. A társaság statisztikái szerint 15 százalékkal nőtt az eladott lakások száma a harmadik negyedévben (éves összehasonlításban), ráadásul a tavalyi második negyedév óta nem volt ilyen nagy az éves növekedési ütem. A harmadik negyedéves mérőszámokból az is látható, hogy a teljes hálózati jutalékbevétel 11 százalékkal emelkedett éves alapon, miközben az összes irodaszám 231-ről csak 234-re nőtt, vagyis láthatóan sikerült organikus bővülést elérni. Alapvetően a magyar szegmens húzott, itt 12 százalékos volt a bővülés. A hitelközvetítés is erősen alakult, főleg a magyar hiteleknél volt nagyobb növekedés, éves alapon majdnem 40 százalékos.
A KBC elemzői korábban a társaság lakásfejlesztési projektjeire hívták fel a figyelmet, mondván, összesen nagyjából 6,5 milliárd forint értékű lakásra lehet eddig szerződés, ami 37 százalékos értékesítési arány a korábbi 17,5 milliárd forintos tervhez képest. Ez azért annyira nem rossz, de nem elég megépíteni, hanem két és fél éven belül el is kell adni a lakásokat, ami jelentős kihívás. A Reviczky ligettel kapcsolatban még mindig sok a kérdőjel, mert továbbra sincs megkötött szerződés mintegy 600 millió forintnyi lakásra, miközben egyre közeledik az átadás határideje.
Az árfolyamgrafikonon azt látjuk, hogy a kurzus augusztus második felében tíz nap alatt 3600 forintról 3852 forintig emelkedett, majd csöndes korrekció indult, most 3700 forinton jegyzik a papírt. A KBC célára 4500 forint. Vagyis fundamentális alapon még bőven lehetne tere az emelkedésnek. A hosszú távon befektetők számára lehet vonzó célpont ez a részvény, mert jó alternatívát kínál az ingatlanalapokkal szemben. Fontos azonban arra is tekintettel lenni, hogy az alacsony likviditás könnyen próbára teheti a befektetők türelmét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.