BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Theresa May semmit sem ért el Brüsszelben

Nem született megállapodás Theresa May brit kormányfő hétfői brüsszeli tárgyalásain az északír–ír határ kérdése miatt.

Az erőfeszítések ellenére nem sikerült megegyezésre jutni – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki hétfőn több órán át tárgyalt Brüsszelben Theresa May brit kormányfővel. May szerint „rengeteget haladtak előre”, és a héten folytatják az egyeztetést, hogy az Európai Unió december közepén esedékes csúcstalálkozóján felhatalmazást adjanak a továbblépésre.

A nap folyamán kiszivárgott hírek alapján más végkifejletet vártak az elemzők. A hét végén ugyanis intenzív egyeztetés folyt a felek között, és egyes információk szerint közel kerültek a megállapodáshoz mindhárom kulcskérdésben: a pénzügyi kötelezettségeket, az uniós állampolgárok jogait és az északír–ír határt illetően. A hírek hatására a font 0,3 százalékkal erősödött a dollárhoz képest, de azonnal zuhanni kezdett a sajtótájékoztató után.

A megegyezést a Bloomberg szerint az északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) torpedózta meg, amelynek tíz képviselője biztosítja Theresa May számára a parlamenti többséget. Írország és Nagy-Britannia ugyanis megállapodásra jutott, ami az Irish Times jelentése szerint lehetővé tenné, hogy a határ a Brexit után is ugyanolyan „láthatatlan” legyen, mint most. A kompromisszum értelmében a vámszabályozókat és a kereskedelmi gyakorlatot a lehető legjobban összehangolnák Észak-Írország és Írország között. A részleteket még nem tisztázták, ezért azonnal adódtak is félreértések. A megállapodás ugyanis sokak szerint gyakorlatilag azt jelentené, hogy Észak-Írország tagja marad az egységes európai piacnak és a vámuniónak, amit azonban nem hajlandó elfogadni a DUP, amely ragaszkodik ahhoz, hogy a kilépés után a tartományra ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint Nagy-Britannia egészére, ugyanolyan feltételekkel távozzon az Európai Unióból, és a többiekkel együtt elhagyja a közös piacot és a vámuniót. Ezt a párt elnöke, Arlene Foster a hír kiszivárgása után tartott sajtótájékoztatóján meg is erősítette. Sajtóbeszámolók szerint Theresa May félbeszakította a Junckerrel folytatott ebédet, és azonnal felhívta telefonon Fostert, hogy egyeztessen vele.

A határmegállapodás híre egyébként nemcsak a DUP-nál verte ki a biztosítékot. Nicola Sturgeon, Skócia miniszterelnöke azonnal kijelentette, hogy a tartománynak is meg kell adni ugyanazokat a jogokat, mint Észak-Írországnak. Vagyis Skóciának is meg kell engedni, hogy az egységes európai piac része maradjon. Ugyanezt sürgette Carwyn Jones, Wales miniszterelnöke, valamint Sadiq Khan, London polgármestere is, aki emlékeztetett arra, hogy a fővárosiak elsöprő többsége az unióban maradás mellett szavazott tavaly nyáron, és egy hasonló megállapodás több ezer munkahelyet mentene meg.

Népszavazást szeretnének

Először kerültek többségbe Nagy-Britanniában azok, akik újabb népszavazást akarnak a Brexit feltételeiről. Az egyik legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a Survation a Mail on Sunday című lap megbízásából készített felmérést ezer ember megkérdezésével, és a megkérdezettek 50 százaléka tartozik közéjük, míg 34 százalék ellenzi az újabb népszavazást, 16 százalék nem tudott válaszolni a kérdésre – számolt be a The Independent. A vá-laszadók 35 százaléka fél attól, hogy a Brexit után rosszabbra fordul majd anyagi helyzete. A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy az ellenzéki Munkáspárt immár 8 százalékponttal vezet, a szavazatok 45 százalékára számíthat, míg a konzervatívok 37 százalékon állnak.

A font árfolyama hétőn délelőtt

0,5

százalékkal erősödött

az euróhoz képest

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.