BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb részvénycsomagot vihet a tőzsdére az Aramco

A világ legnagyobb olajvállalata, a Saudi Aramco összességében már mintegy 30 milliárd dollár bevétellel számolhat a tőzsdére lépés ellenértékeként, ha a közeljövőben valóban él az opciójával. A cég a saját közlése szerint a tavaly decemberi tőzsdére lépéskor (IPO) kibocsátott mennyiséghez képest további 15 százalékos részvénycsomagot vezethet be a tőzsdére. A közel-keleti olajcég az úgynevezett greenshoe opcióval az év végén bevezetett hárommilliárd papírhoz még 450 millió részvényt bocsáthat ki. Ezzel a megoldással éppen arra az esetre képeznek részvénytartalékot az árstabilitás érdekében, ha a tőzsdei bevezetés után jelentős lenne az érdeklődés a vállalat papírjai iránt.

Decemberben a szaúdi állam a kibocsátási ársáv felső határán, részvényenként 32 riálért (1 amerikai dollár tegnapi árfolyamon 3,75 riált ér) értékesítette tulajdonrészének 1,5 százalékát. A 3 milliárd Aramco-részvényből 25,6 milliárd dollár bevétel keletkezett. „Egyelőre még nem osztották ki az új részvényeket a befektetőknek, de az opció lehívásának eredményeként az árfolyam stabilizálásában részt vevő megbízott brókerház a későbbiekben nem birtokol majd több papírt” – idézte a szaúdi olajtársaság közleményét a CNBC.

A közel-keleti olajvállalat tőzsdei megjelenése éppen szerencsés időszakban történt, jól időzített volt, mivel tavaly december közepén enyhülni látszottak a globális kockázatok. Az IPO-ra röviddel azután került sor, hogy a kőolajtermelő országokat tömörítő OPEC a szövetségeseivel közösen kedvező döntést hozott az olajipari szereplők és a kőolaj jegyzése szempontjából is. Ez segített csökkenteni a befektetők csalódását, miután a gigakibocsátás nem került nyugati piacra, a vártnál kisebb tulajdonrészt értékesített, és az árazás sem érte el a kezdeti merész elképzeléseket. Azt is többen hozzátették, hogy a könyvépítési folyamat nem teljesen önkéntes alapon történt. Ennek tudatában pozitív, hogy alig egy héttel az Aramco IPO-jának 32 riálos kibocsátási árfolyama után a vállalat papírjainak árfolyama 38 riálos csúcsra jutott. Az év végére és 2020 első napjaiban az Irán és az Egyesült Államok között kiéleződő feszültség hatására 34 riálig gyengült a kurzus. A társaság részvényeinek ára a rijádi Tadawul tőzsde tegnap kereskedésében valamivel 35 riál alatt mozgott, ami azt mutatja, hogy az árfolyam érdemben nem reagált az újabb részvénycsomagról szóló hét végi hírekre.

A szaúdi állam azt tervezi, hogy egy évtized leforgása alatt az Aramco 49 százalékát viszi majd a részvénypiacra. Az Aramco részbeni privatizálásából befolyó tőkét Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg Vízió 2030 elnevezésű stratégiai tervének – amely a kőolajtól túlságosan függő gazdaság átalakítását célozza – finanszírozására fordítanák.

A greenshoe opció

30

milliárd dolláros

további bevételt hozhat

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.