BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyvenmilliárdból épülnek zölderőművek

Sikeres volt az első hazai Metár-tender, de a puding próbája a nyertes projektek megvalósítása és finanszírozása lesz.

Hetvenkét pályázó nyert támogatást a megújuló forrásból, illetve a hulladékból származó energia új, a korábbinál piacközelibb támogatási rendszerének első magyarországi tenderére érkezett 168 pályázó közül. További 46 pályázat érvényes volt, de az ajánlati ára miatt nem nyerhetett, 50 pedig érvénytelen volt, vagy más okból kellett elutasítani a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közzétett adatai szerint. Az összes beérkezett pályázati igény a kiosztható támogatási összeget 157 százalékkal haladta meg.

Két teljesítménykategóriában lehetett új erőművek létesítéséhez és üzemeltetéséhez, illetve – adott feltételekkel – a meglévők bővítéséhez támogatást igényelni: a 0,3 és 1 megawatt, illetve az 1 és 20 megawatt közöttiekhez. A nyertesek tizenöt éven át évente együtt 229 millió forint támogatást kaphatnak az általuk újonnan, évenként megtermelt 193 gigawattóra villamos energia után. A kiserőművi kategóriában pályázók évi 208 millió forinton osztoznak, míg a nagyerőműviben befutó tizenegy nyertes 21 millión. Az újonnan építendő erőművek beruházási értéke mintegy 40 milliárd forint. Az erős versenynek köszönhetően a korábbi hatósági árhoz viszonyítva a kicsik kategóriájában átlagosan 24 százalékos, a nagyokében 33 százalékos árcsökkenést sikerült elérni.

Az a pályázat részesült kedvezőbb elbírálásban, amelyben alacsonyabb ajánlati ár szerepelt, a tervezett beruházás barnamezős, a létesítendő erőmű névleges teljesítménye nagyobb, és a pályázatot hamarabb adták be.

A nyertes pályázók egy kivétellel fix vagy napkövető tartószerkezetes naperőművek telepítését vagy fejlesztését vállalták, mindegyikük hazai kis- és középvállalkozás. Az egyetlen más technológiájú – hulladéklerakóból származó gázt hasznosító – erőművet a brit hátterű Centrica Business Solutions Zrt. létesítené Adonyban.

Ám a megvalósítást befolyásolhatja, hogy a napelemek jellemzően kínai importból származnak, a bankoknak pedig újdonság a metáros projektek hitelezése. „Európában a Kínából várt áru hat-nyolc hetes szállítási idejéből következően éppen most érezhető, hogy ott február közepén zuhant meg a napelemgyártás is a járvány tetőzése miatt. Ám azóta 20 százalékról 90 százalékra nőtt a panelek előállítása, ezért egy-két hónapon belül teljesen helyreállhat a behozatal” – mondta a Világgazdaságnak a Manap Iparági Egyesület elnöke, Szolnoki Ádám, aki ezért az input oldaláról nem látja akadályát metáros projektek megvalósításának, főleg, mert a létesítmények üzembe helyezésére adott hároméves határidő is könnyebbség. „Mivel a kiírásban eleve elvárás volt a beruházás valamilyen mértékű előkészítettsége, a munka most nem a nulláról indul. Egy kisebb naperőmű építése az első kapavágástól néhány hónapig tart, és jellemzően a nagyobbaké sem vesz igénybe többet egy évnél” – magyarázta. Ugyanakkor – mint rámutatott – az ilyen projektek jellemzően bankhitellel valósulnak meg, és még nem látszik, hogy a bankok vonzónak találják a metáros beruházásokat, de később remélhetőleg alkalmazkodnak az új helyzethez. Egyelőre azonban a 2016 végén indult napelem-engedélyezési boom cégeinek – 60-70-80 százalékos – finanszírozásával vannak elfoglalva. (A boomot az okozta, hogy 2016 végéig lehetett zöldprojekthez támogatást kérni a korábbi, a Metárénál kényelmesebb feltételeket kínáló rendszerben.)

A naperőművek építése

60-80

százalékos bankhitellel történik

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.