Az egészségügyben a bértárgyalások még nem indultak újra, ha a hazai jövedelmi szintet a két-háromszorosára emelik, akkor érné el az osztrák bérek 55 százalékát – erről Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára beszélt a Világgazdaságnak. A MOK szerint a helyzet világos: az orvosi bázis hosszú távú biztosítása érdekében meg kell lépni a fizetések rendezését. „Az elmúlt hetekben látszott, milyen, ha az egészségügy részben leáll. Ez ismétlődne meg egy egészségügyi sztrájk esetén is” – fogalmazott.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumával folytatott tárgyalások során az már kiderült, hogy az orvosok bérrendezésére körülbelül 300 milliárd forint forrásra lenne szükség a jövő évi költségvetésben. Nagy Marcell hangsúlyozta, hogy ennek tetemes része adók és járulékok formájában azonnal visszakerülne a bevételi oldalra, mivel az orvosok nagy része közalkalmazott. A bérrendezés a kamara szerint azért is fontos, hogy az évente 20–100 milliárd forint közé tehető paraszolvencia kikopjon a magyar orvos-beteg kapcsolatrendszerből. Ennek kapcsán a MOK egy összefoglalót is készített Pintér Sándor belügyminiszter felkérésére, amelynek az egyik konklúziója, hogy bár a hálapénz mértékére vonatkozó különböző számítások eredményei között igen nagy a szórás, de ezek a szürkepénzek több, az egészségügyet torzító folyamatot is generálnak.
A Központi Statisztikai Hivatal által publikált egy főre jutó éves kiadások alapján az egyszemélyes, gyermek nélküli háztartások 2018-ban évente több mint nyolcezer forintot fizettek zsebbe egy-egy kezelés után, az idősebb generáció (a 65 év felettiek) pedig 8500 forintnál is többet. A hálapénz átlagösszege 5300 forint körül alakult, egy évvel korábban pedig 4700 forint körüli összeget csúsztattak át a betegek az ellátásért. A korábban publikált Európai Lakossági Egészségfelmérés szerint a lakosság már 2010-ben is több mint 76 milliárd forintot költött el hálapénz formájában az egészségügyben. „A paraszolvencia egy rendkívül komplex, nagyon sok egészségügyi és társadalmi folyamatot befolyásoló tényező. Nem lehet leegyszerűsíteni arra a kérdésre, hogy miért nincs betiltva törvényi eszközökkel, hiszen hasonlóan az egyéb bűncselekményekhez vagy szabálysértésekhez, az emberek ezt is elkövetnék, hiába tiltaná jogszabály” – mutatott rá Nagy Marcell. A MOK javaslata szerint a paraszolvencia teljes törvényi tiltása csak egy eszköz a sok közül, szükség van az egészségügyi szektorban a jövedelmek rendezésére, a betegek bizalmának megnyerésére, minőségi mutatók alkalmazására, transzparens várólistákra és egészségnevelésre. Aláhúzták: a hálapénz kivezetése egy össztársadalmi döntés kell hogy legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.