Megalakult a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs, a mandátuma 2022 végéig szól – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter. A testület a gazdaság újraindítására jött létre, mert további kormányzati intézkedésekre van szükség. A célok között szerepel azoknak az adminisztratív szabályoknak a felszámolása, amelyek fékezik a gazdaság újraindítást, a vállalkozások termelékenységét, nehezítik a hétköznapi ügymenetet. A fékek felszámolásával kapcsolatban a pénzügyminiszter elmondta a Világgazdaságnak, hogy a gazdaság versenyképessége részben a járványhelyzet miatt, részben a korábbi bürokratikus akadályok miatt nincs a csúcson. Ezért kell például egyszerűsíteni a formanyomtatványok kitöltését, és kiterjeszteni a digitalizációt az ügyintézések terén.
A testület tagjai között vannak építésügyi, minőség-ellenőrző, innovációs cégek vezetői, a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatói, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a fogyasztóvédelmi hatóság, az adóhatóság vezetője is. Az üléseken a Magyar Nemzeti Bank, a Közbeszerzési Hatóság és Gazdasági Versenyhivatal képviselői is részt vesznek.
Mint Varga Mihály hangsúlyozta, az operatív törzs négy fő területre koncentrál: figyelemmel kíséri és ellenőrzi a kormány gazdaságvédelmi intézkedéseinek végrehajtását, véleményezi a hazai gazdaság védelme szempontjából releváns kezdeményezéseket, javaslatokat fogalmaz meg a kormánynak a beavatkozáshoz, valamint oldani kell a hazai beruházások fékjeit, végül csökkenteni kell a források kihelyezésének adminisztratív terheit.
A gazdaságvédelmi alap idei 923 milliárd forintjából eddig 904 milliárd forintot használtak fel munkahelyek megóvására és beruházások támogatására. A pénzügyminiszter ismertette, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv várhatóan 3,7 százalékkal járul hozzá a hazai gazdaság növekedéséhez. A magyar gazdaság teljesítménye áprilisban érte el idei mélypontját, májusban már beindult a kilábalás. Az első negyedévben a magyar gazdaság 2 százalékkal nőtt, megelőzve minden visegrádi országot. Ezen ütem 4,6 százalékponttal nagyobb az uniós átlagnál. A jövőre tervezett 4,8 százalékos növekedés akkor érhető el, ha ahhoz az ösztönzők mellett a szabályozási környezet is hozzájárul.
A gazdaságvédelmi alapból az idén eddig
904
milliárd forintot használtak fel
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.