BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
indexkep Brutto
ÜZLETRE HANGOLUNK

A Nyugat-Balkán és Közép-Ázsia meghódítása előtt állnak a magyar exportcégek

Az év elején elindult Demján Sándor Program a magyarországi kkv-k megerősítésén keresztül akár a jelenlegi, egyoldalú piaci függőségek megszüntetésére is alkalmas lehet. A hazai exportcégek az elmúlt évtizedekben sikeresen tagozódtak be a különböző német gazdasági értékláncokba, azonban ennek a helyzetnek a kiszélesítésén, új piacok szerzésén is dolgozni kell a következő időszakban.
A podcast vendége: Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója

Januárban indult el a hazai kis- és középvállalati szektort támogató, 1400 milliárd forint keretösszegű Demján Sándor Program, amiből az EXIM Magyarország is jelentős szerepet vállal. „Az EXIM 350 milliárd forint értékben, kedvezményes kamatozású, exportot ösztönző hitelek formájában kapcsolódik a Demján Sándor Programhoz. Eddig 60 milliárd forintnyi kérelem érkezett be hozzánk, és a folyósítások is el tudnak kezdődni a második félévben” – mondta Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója a Bruttó műsorában.

One year Tesla Gigafactory Berlin Brandenburg
Magyarország főleg a feldolgozóipar mentén kapcsolódik be a nagy globális exportláncokba / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az egyoldalú exportfüggőségek megszüntetése is cél

Az EXIM Magyarország tavaly ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját. A társaság, mint Magyarország hivatalos exporthitel-ügynöksége, elsősorban finanszírozással és biztosítási megoldásokkal segít a külpiacokon aktív magyar vállalatoknak. Az EXIM kezdetben nagy értékű exportügyleteket finanszírozott, nagyjából tíz évvel ezelőtt ugyanakkor kibővült a tevékenységük, és már maguknak az exportőröknek is nyújtanak beruházási, vagy forgóeszközhiteleket. 

„Ennek köszönhetően kiszélesedett az ügyfélkörünk: fennállásunk során már 7100 céggel szerződtünk, 90 százalékban kis- és közepes vállalkozásokkal. A többségük, nagyjából 60 százalékuk a feldolgozóiparból jön” – tette hozzá Kisgergely Kornél, aki szerint a fő cél, hogy a Magyarországon működő nagyvállalatokhoz hasonlóan a kkv-szektor hatékonyságát, termelékenységét is nemzetközi szintre húzzák fel. 

Az EXIM Magyarország vezérigazgatója arról is beszélt, hogy a hazai exportcégek az elmúlt évtizedekben nagyon sikeresen illeszkedtek be a német értékláncokba. A mögöttünk hagyott egy-két évben viszont inkább hátránnyá vált ez a fajta függőség, a német gazdaság stagnálása, enyhe csökkenése miatt. A külpiaci jelenlét növelését tervező magyar cégeknek így új irányok után kell nézniük. Jelenleg a két legnagyobb perspektívával rendelkező térségnek a Nyugat-Balkán és Közép-Ázsia tűnnek.

„A közép-ázsiai országok stabilan 5 százalék fölötti gazdasági növekedést produkálnak, míg a nyugat-balkáni államok szintén egy dinamikus felzárkózási pálya előtt állnak, a reménybeli európai uniós csatlakozás miatt” – fejtette ki Kisgergely Kornél. A vezérigazgató szerint a magyar cégek a haszonélvezői lehetnek annak, ha különböző beruházásokkal tovább terjeszkednek ezekben az országokban.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

- Az EXIM működésének és történetének bemutatása (01:01)

- Az EXIM legnépszerűbb finanszírozási termékei (10:25)

- Hogyan kapcsolódik a társaság a Demján Sándor Programhoz? (17:34)

- A német lassulás közepette milyen külföldi felvevőpiacok lehetnek még érdekesek? (24:55)

- Mennyivel nőhet reálisan az exportálni képes magyar cégek száma? (27:21)

A Bruttó legfrissebb epizódját itt meghallgathatják:

A korábbi podcastjainkat itt hallgathatják meg.

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.