A tulajdonrészek tervezett eladásának bejelentése a piac felmérésén túl annak is egy módja, hogy végre a kitermelés megkezdésére kényszerítsék a főrészvényest, a British Petroleumot (BP) -- írja az Izvesztyija a Rosszija Petroleum társaság körüli mozgások kapcsán.
Nemrég a Szidanko jelezte eladási szándékát, október végén pedig az Irkutszkenergo. Képviselője azt mondta a lapnak, hogy cége "elvesztette érdeklődését a terv iránt". Közben az irkutszki terület vezetősége is nyomást gyakorol a BP-re, rendszeresen megfenyegeti, hogy megvonja a társaságtól a kitermelési engedélyt. A BP mégis húzza-halasztja a termelés indítását, mert még nem tisztázódott, hogy ki mekkora részt vállal a költségekből. Maga a terv sem egyértelmű, mert bár a BP ígéri, hogy a kitermelt gázt a szibériai piac kapja, valójában azt Kínába szándékozik exportálni.
A lelőhely bizonyított készlete több mint 1,4 trillió köbméter gáz, amelynek felszínre hozatala 10 milliárd dollárba kerülne. Ennek a BP csak a harmadát fizetné, másik harmadát "valamilyen nagy orosz befektetőtől" várná, s kínai résztvevőket is bevonna a tervbe. A társaságban a BP-n és az Irkutszkenergón kívül jelenleg az irkutszki körzeti vagyonalap, az Angarszkaja Nyeftyehimicseszkaja Kompanyija, az EAGC Oil Ltd., a Heartway Ltd., a Szidanko, a KM Technologies (Overseas) Ltd. és a Tyumenyi Olajtársaság vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.