Szakmailag hibásnak tartja a MÁE a január 1-jén életbe lépett, négyéves villamosenergiaár-szabályozásra vonatkozó kormánydöntést, amelynek előkészítése során a Magyar Energia Hivatallal nem volt lehetőségük párbeszédet folytatni. Künszler Béla, az egyesület elnöke tegnapi tájékoztatóján elmondta, számításaik szerint a hat áramszolgáltatótól összességében 22 milliárd forintot vonnak el az új árszabályozással, ez az összes fejlesztési forrás 40-45 százaléka. Nem tudni, hogy milyen módszer alapján tekintették át a szolgáltatók költségeit, és az sem ismert, hogy milyen villamosenergia-mennyiséggel számoltak az előkészítés során -- tette hozzá, megjegyezve, hogy a törvényben előírt villamosenergia-mennyiségi mérleget sem készítették el.
Nem a 6 százalékos átlagos áremelést kifogásoljuk -- érvelt Novák István Zsolt, az Elmű Rt. vezérigazgatója --, a kormány antiinflációs politikájával egyetértenek a szolgáltatók, a kérdés, hogyan lehet ezt a gyakorlatban megoldani. Elmondta, hogy a MEH által megbízott szakértők minden könyvükbe betekinthettek, és ezután tettek javaslatot az energiahivatalnak. Arról azonban a szolgáltatók nem kaptak semmiféle visszajelzést, hogy mely költségeiket ismerik el az új szabályozási rendszerben, és melyeket nem. A MEH főigazgatójának kijelentésével kapcsolatban, hogy az áramlopásokból származó kárt nem ismerhetik el az áram árában, Novák István Zsolt elmondta, hogy ezt is el tudnák fogadni, ha a MEH támogatná az illegális felhasználás elleni fellépésüket, eddig azonban a hivatal többnyire az áramtolvajok és a szolgáltatók közötti vitában az előbbieknek adott igazat.
Az Émász, a Dédász és a Titász vezetője hangsúlyozta, hogy a döntés következtében nemcsak árrésveszteséget szenvednek el, hanem az üzemi eredmény jelentős visszaesése miatt a cégek egészének gazdálkodása válik veszteségessé. Az elvesztett milliárdok miatt leginkább fejlesztési terveiket kell átgondolniuk, erre összességében évente 50-60 milliárd forintot fordítottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.