A Stora Enso az Asia Pulp and Paper (APP) négy kínai gyárát akarja megvásárolni, de érdeklődik az üzemek iránt a japán Oji Corp. is. A Kauppalehti finn üzleti napilap értesülése szerint az ügylet révén 2,8 millió tonnás kapacitással a világ legnagyobb finompapírgyártója jönne létre. Hírügynökségi beszámolók az üzlet értékét 3--10 milliárd svéd koronára (átszámítva 0,32--1 milliárd dollárra) teszik.
A konszern Magyarországon is terjeszkedik: várhatóan az idén júniusban adják át a Stora Enso Packaging Csomagolóeszköz-gyártó Kft. üzemét az M1-es mentén lévő ipari park területén, Páty mellett -- tájékoztatta lapunkat a cég magyarországi képviselője. A 6-7 millió eurós beruházással készülő üzemben speciális hullámdobozokat fognak gyártani, az ötven főt foglalkoztató gyár kapacitása évi hét-nyolc ezer tonna körüli.
A finn konszernnek ezenkívül két másik érdekeltsége van Magyarországon: a Stora Enso termékek hazai értékesítésével foglalkozó Stora Enso Hungary Kft., és a nagykereskedelmet lebonyolító Papyrus Hungária Rt.-- mindkettő, valamint az épülő üzem teljes egészében a Stora Enso tulajdona. A higiéniai papírtermékek kivételével a konszern a papíripar valamennyi termékét forgalmazza Magyarországon, éves forgalma meghaladja a 15 milliárd forintot. Ezzel a hazai fogyasztás több mint 10 százalékát fedezi, az importot tekintve viszont a legnagyobbak.
A Papyrus tavaly megduplázta, 55-60 ezer tonnára növelte itteni eladásait. Emri Gussi vezérigazgató szerint a térség és Nyugat-Európa piaca között már egyre kevésbé célszerű különbséget tenni, hiszen a kelet-európai gazdaságok felzárkózóban vannak, nincs hiány keresletben. Igaz, a magyar vevők például a nyugatiaknál nagyobb fizetési határidővel szeretnek dolgozni. A cég magyarországi helyzetét stabilnak érzékeli. Ám versenytársának tekinti a szakma minden nemzetközi óriását (International Paper, UPM Kymmene stb.), s persze tény, hogy belföldi gyártóval (Neusiedler) sem könnyű versenyre kelnie.
A tavalyi felfutást az idén várhatóan nem tudja megismételni a Papyrus, de Emri Gussi ígéretesnek érzi a csomogaló- és a finompapírok iránti keresletet, növekvő az irodai termékek piaca is, és bőségesen van vevő napilappapírra is.
A Stora persze belföldön is nagy átalakításokra készül, hogy javítsa versenyképességét, korszerűsítse termelését, s bezárja azokat az üzemegységeket, amelyek hosszú távon nem nyereségesek. A világ jelenleg második legnagyobb papírgyártó társasága egy évi 400 ezer tonna kapacitású új gépsort tervez üzembe helyezni a belgiumi Langerbrugge településen lévő gyárában, az új gépen újságnyomó papírt, valamint időszaki kiadványok és reklámanyagok számára alkalmas magazinpapírt fognak előállítani újra feldolgozott hulladékpapírból. Ezzel egy időben kivonnak a forgalomból két régebbi, összesen 230 ezer tonna kapacitású gépet ugyancsak a belga településen és a finnországi Summában, valamint bezárnak egy 140 ezer tonna kapacitású mázolóegységet a svédországi Nymöllában, s így kapacitás szabadul fel a mázolatlan papírok gyártása számára.
A langerbrugge-i beruházás várhatóan 430 millió eurót vesz igénybe. Az építkezés hamarosan kezdődik, az újrahasznosított papírt felhasználó gépet várhatóan 2002 végén helyezik üzembe. A társaságnak egyébként már vannak Ázsiában érdekeltségei, Kínában, Indonéziában és Thaiföldön, s tavaly nagy lépést tett előre az észak-amerikai piacon az USA-beli Consolidated Papers megvásárlásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.