A műszaki porcelán gyáregység március 29-e óta van a Cerins Kft. birtokában. Az akkor kötött előszerződés szerint a vételár egyharmadát kellett kifizetnie a Cerins Kft.-nek. Az előszerződés alapján szeptember 20-án kellett volna aláírni a végleges szerződést, és ekkor rendezték volna a vételár kétharmadát. A ZSP Rt. szerződésben vállalta az ingatlan per- és tehermentessé, valamint társasházzá alakítását is, de mindez máig nem történt meg -- tájékoztatta lapunkat Loschán Ferenc, a Cerins Kft. ügyvezető igazgatója.
A szerződésben vállalt kötelezettségnek ellentmond Kovács Gyula, a ZSP Rt. vezérigazgatójának nyilatkozata, szerinte mindössze arról van szó, hogy nem tudnak megegyezni a Cerins Kft.-vel arról, hogy osztatlan közös tulajdonban vagy társasházi formában használják az ingatlant. A szerződéskötést hátráltathatja, hogy márciusban az előszerződés aláírásakor még nem Kovács Gyula volt a ZSP Rt. vezérigazgatója, sőt a tulajdonos Magyar Fejlesztési Banknak (MFB) is más vezetője volt. Ezért elképzelhető, hogy a tulajdonos MFB-nek vagy a jelenlegi vezérigazgatónak más elképzelései vannak a ZSP Rt. hasznosításáról és működtetéséről. A ZSP Rt. csak társasházzá alakítás útján tudná részekre bontani és értékesíteni a gyáregységet.
A Cerins Kft. és egyik alapítója a porcelánszigetelők fémszerelvényeit gyártja, 1983 óta jelentős beszállítója a Zsolnay Porcelángyárnak. Az éves árbevétel 700 millió, a nyereség mintegy 10 millió forint. A vállalkozásban 140-en dolgoznak, az ő munkahelyük is veszélybe kerül, ha nem lesz végleges szerződés. A cég kizárólag szolgáltatásért fizet a ZSP Rt.-nek, melytől az energiát kapja, valamint a Cerins Kft. által vásárolt, porcelángyártáshoz szükséges alapanyagot készíti elő. Az elektromos hálózatokon használatos porcelánszigetelők 60 százalékát belföldi piacra gyártják. Öt év múlva vége a középfeszültségű hálózatok korszerűsítésének, addig van igazán üzlet a hazai értékesítésben -- véli az ügyvezető. Az európai megrendelők között van Anglia, Német-, Török-, Olaszország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, emellett szállítanak Izraelbe, Egyiptomba és Thaiföldre is.
A végleges szerződés hiányában a Cerins Kft. nem tudja elkezdeni új termékének -- nagyfeszültségű biztosítékcső -- gyártását, mely minimum 50 milliós beruházást igényel és 100 millió forintos piacot teremt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.