BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdos beruházás a Hungeritnél

Tart a próbagyártás a szentesi Hungerit Rt. új, konyhakész baromfitermékeket előállító üzemében. A csaknem egymilliárd forintos beruházással száz új munkahelyet teremtettek. Az üzemet néhány hét múlva hagyják el az első készáruszállítmányok.

Évi 35-40 ezer tonna, 25-30-féle konyhakész baromfiterméket állít elő majd a Hungerit Baromfi-feldolgozó és Élelmiszer-ipari Rt. nemrég átadott és már a próbagyártás fázisában működő üzeme. A teljesen új beruházás csaknem egymilliárd forintba került, ebből mintegy 300 millió a saját forrás és 700 millió az öt év alatt törlesztendő hitel -- mondta a Világgazdaságnak Magyar József vezérigazgató. A cég munkahelyteremtő támogatást is megpályázott, de erről még nincs döntés.
A próbagyártás alatt egyebek közt marinírozott, készre sütött egész grillcsirkét, csirkemellet, -szárnyat és -combot, ropogós panírral ellátott termékeket készítenek. Az üzem létszáma a jelenlegi egy műszakos termelés alatt még 50--55 közötti, de az év közepéig beindítandó második műszakkal 100-ra nő. A tíz évvel ezelőtt még csak 180 fős Hungerit létszáma így 1500-ra duzzadt, s a Pick Rt. mellett továbbra is Csongrád megye második legnagyobb létszámú élelmiszer-ipari vállalkozása.
A cégnél ki akarják használni, hogy -- az európai marhavész miatt -- a marhahústermékek egy ideig bizonyára hátrányba kerülnek a piacon.
A létrejötte óta nyereséges, beruházásokra, fejlesztésekre eddig összesen 5 milliárd forintot költő Hungerit Rt. kapacitása az új üzemmel jelentősen növekszik. A cég az 1991. évi 750 millió forintos árbevételét tavalyig több mint hússzorosára növelte: bevétele 1999-ben már 14 milliárd forint volt, tavaly pedig 16 milliárd. Idei üzleti tervében 21 milliárd forintos bevétel áll. A 2000. évi árbevétel a 35 országgal folyó kereskedelem révén 45 százalékban kivitelből származott.
A Hungerit 150-160-féle baromfiterméket gyárt, ebből 90-100-félét exportál. Legsikeresebb külpiaci termékei között vannak a víziszárnyasok, a csirke, a pulyka és a hízott liba mája, ezek fő vevői az EU-tagállamok és Japán. Az exportáru mintegy 80 százaléka az Európai Unióban, 8-10 százaléka a FÁK-országokban talál vevőre, de egyre jelentősebb a távol-keleti piac is; Japánba 21 tonna libamájat, Hongkongba csaknem 800 tonna darabolt víziszárnyast adnak el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.