BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Monopolhelyzetben a tulajdonosok

A cementipari privatizáció széles körű vizsgálatáról hozott határozatot az Országgyűlés gazdasági bizottságának illetékes albizottsága. Fennáll a gyanúja annak, hogy a magyar cementgyárakat birtokló külföldi cégek a privatizációs konstrukciók kihasználásával, minimális készpénzbefektetéssel jutottak nagy értékű vagyonhoz.

Zárt ajtók mögött tanácskozott pénteken a cementipari privatizáció felülvizsgálatát zászlajára tűző albizottság. Az ülést követően Ivanics István elnök elmondta, határoztak arról, hogy a vizsgálatot két irányban folytatják. 1989-től kezdődően a cementipari privatizáció egészét áttekintik, s kitérnek arra is, hogy az milyen hatással van a magyar gazdaság jelenlegi helyzetére. Számítani kell ugyanis arra, hogy a lakásépítés fellendülése után a cement iránti igény a jelenlegi duplájára növekedhet. Nem mindegy, hogy a monopolhelyzetben lévő tulajdonosok milyen cementárat határoznak meg.
Meghallgatják a vagyonkezelő szervezet, valamint az adásvételi tranzakciókban részt vevő bankok illetékeseit. A vizsgálat érinti az egykori Cementipari Műveket (Cemű), a Pannoncem Rt.-t, a Magyar Cementipari Szövetséget, a Konzultáns Kft.-t (a privatizációs ügyletek lebonyolítására létrehozott társaság), a Duna-Dráva Cementipari Rt.-t is. Az albizottság meg kívánja hallgatni a Cemű egykori vezérigazgatóját, s a Konzultáns Kft. három tagját is, valamint Csiha Juditot, aki a Horn-kormány ideje alatt a privatizációs tranzakciók vizsgálatával foglalkozó bizottságot vezette.
Horváth László fideszes képviselő elmondta, hogy a bélapátfalvi cementgyártás leállítását követően irányult figyelme az ágazat privatizációjára. Indokolatlannak tűnt a Bécem Rt.-ben a cementgyártás megszüntetése, hiszen a gyár nyereségesen működött, s termékének volt piaca. A képviselő szerint fennáll a gyanúja annak, hogy a külföldi cégek az államilag támogatott e-hiteles és kárpótlási jegyes konstrukcióban részt vevő magyar társaságok részvényeit felvásárolták, s így minimális készpénzbefektetéssel jutottak nagy értékű állami vagyonhoz. A Bélapátfalvi Cementgyár magánosításakor például egymillió forintos alaptőkével alapították 1994-ben a Konzultáns Kft.-t. A társaságot nyilvánvalóan a privatizációs ügyletek lebonyolítására hozták létre, s a kft.-t a magánosítás lezárását követően, 1999 januárjában végelszámolták.
A privatizáció eredményeképpen a magyar cementipar a német és svájci érdekcsoportok (Heidelberger Zement AG, Holderbank) tulajdonába került. Hasonló folyamat zajlott le az egész kelet-közép-európai régióban is, ahol monopolhelyzetükben a teljes piacot ellenőrzésük alatt tartják. Az iparághoz tartozó szolgáltatói szektort és infrastruktúrát (cementszállítás, készbetongyártás és -szállítás, csomagolóanyag-gyártás) is bekebelezték, így az építőanyag-ipari termékek jelentős részének árát közvetlenül és közvetve is befolyásolják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.