BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyereséges évet zárt az MVM Rt.

Az előzetes adatok szerint 9,5-9,7 milliárd forintos adózás előtti eredményre számít a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. a tavalyi 332 milliárdos árbevétel után. Katona Kálmán, a társaság elnök-vezérigazgatója elmondta: a közcélú szolgáltatás veszteséges, de más tevékenységeik kompenzálják ezt.

A villamos energia január 1-jével életbe lépett árrendelete az erőművek esetében elismeri a tavaly novemberi, 42 százalékos nagyfogyasztói gázáremelést, de az MVM Rt. ezt nem tudja a szolgáltatóknál teljes mértékben érvényesíteni. Részben ebből ered az a hozzávetőlegesen 55 milliárd forintnyi bevételkiesés, aminek kiegyenlítésére legalább 40 milliárd forintnyi tulajdonosi segítséget várnak az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-től, amelynek igazgatósága egyébként elfogadta az MVM Rt. ezen kérését. Katona Kálmán, az MVM Rt. elnök-vezérigazgatója az áramszolgáltatók tárgyalási kezdeményezésével kapcsolatban elmondta, a társaság nem tud árengedményt adni.
Megtudtuk, hogy a korábbi döntéssel ellentétben a társaságnak nem kell eladni erőművet, és 2002-ig nincs napirenden a villamos művek privatizációja sem. Csak a Vértesi Erőmű Rt. esetleges magánosításáról folynak egyeztetések, de elképzelhető, hogy az erőmű visszakerül az MVM Rt.-hez. A tervek szerint az oroszlányi erőmű -- a károsanyag-kibocsátás csökkentését is szolgáló felújítást követően -- akár piaci alapon is versenyképes tudna lenni, ha a 15-17 milliárd forintos beruházás finanszírozását az állam átvállalná. Ezzel az erőmű egyébként 2004-ben elkerülhetetlen bezárása miatti elbocsátások és a bánya-, valamint erőműbezárás sokszorta nagyobb költségeitől mentesülne a költségvetés.
Az MVM Rt. tervezi, hogy belép a távhőpiacra, ha ugyanis részt vesz a többségében elavult szenes fűtőművek cseréjében, akkor mentesül az ezekben termelt drága áram átvételének költségeitől. Ugyanakkor tárgyalásokat folytat a munkácsi erőmű felújításáról, erre a fejlesztésre a villamos műveknek opciója van.
A piacnyitás előkészületeivel kapcsolatosan Katona Kálmán elmondta, hogy a verseny a piac valamennyi szereplője számára kedvező volna. Az MVM Rt. elnök-vezérigazgatója szerint január végére eldől, hogy az új villamosenergia-törvény immáron átdolgozott tervezetének országgyűlési vitája folytatódhat-e. Továbbra is az az elképzelés, hogy 2002. január 1-jével kezdődne a piacnyitás, ami első lépésben a fogyasztók 25 százalékát, majd Katona szerint második lépésben 40 százalékát érintené. Az átállási költségekkel kapcsolatban elmondta, hogy biztató tárgyalások folynak a meglévő hosszú távú szerződések módosításáról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.