BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordeladással köszöntötték az új évet

A korábbinál nagyobb választékkal lépett fel az év végén a hazai élelmiszer-ipari cégek többsége. Egyes társaságok rekordot értek el, számos termékből 20-30 százalékkal több fogyott el az előző évi utolsó két héthez képest.

A hús-, az üdítőital-, a szesz-, de még a tejipari cégek nagy része is külön felkészülési tervvel készült a decemberre. Ez alól legföljebb az édesipar volt kivétel, amely a különleges hazai ígényeknek megfelelően már a nyáron megkezdte a szaloncukrok gyártását.
A Cerbona Rt. a decemberi 1 milliárd forinttal rekorbevételt ért el, ilyen forgalmat sem az előző évek utolsó hónapjában, sem 2000 első tizenegy havának egyikében sem könyvelhettek el. Tavaly decemberben mindössze 600 millió forintnyi árut értékesítettek -- tudtuk meg Csodó Tibor elnök-vezérigazgatótól.
Sok esztendő után ebben az időszakban az élelmiszeriparnak sikerült az árakban jobban érvényesíttetni növekvő költségeit -- vélekedett. Ez -- természetesen a kereskedelmet is beleértve -- azt mutatja, hogy a társadalom mintha kezdené elfogadni a magasabb élelmiszerárakat. Azt ugyanis a feldolgozóipar nem bírja el, hogy miközben minden költségtényezője (energia, szállítás, bér, közteher) növekedett, az eladási árak ezekhez képest jóval alacsonyabb mértékben nőttek.
A most lefutott szezon után szaloncukorból nem volt jelentős a visszáru, noha az ünnepre forgalomba hozott édességek mennyisége kisebb mértékben nőtt -- értékelte a helyzetet Halbritter Mátyás, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke, a Győri Keksz Kft. igazgatóságának vezetője. Mint mondta, ez részben a CEFTA-országokból importált termékek miatt következett be, az áruk zöme ugyanis jórészt azoktól a multinacionális vállalatoktól származott, amelyeknek nemcsak nálunk, hanem ezekben az államokban is van gyártókapacitásuk.
Temesvári Kornél, a Nutricia Kereskedőház Rt. elnöke elmondta: a közvetlen napi termékekből a megszokott mennyiséget adták el, ennek egyszerűen az volt az oka, hogy az összevont ünnepek (a kereskedelem több szünnapja) miatt kevesebb volt a kiszállítási nap (évek óta nem fordult elő, hogy 3 napig nem tudták az árut hova adni). Ezzel szemben a sütés-főzések miatt az előző hónaphoz képest tejfölből 20 százalékkal, míg tejszínből és vajból 30 százalékkal több fogyott, erre viszonylag pontosan sikerült felkészülniük. A kisebb mennyiségben -- az előzőek miatt -- megmaradt néhány termékből azonban a szavatossági időn belül karitatív célokra adtak át.
Remény Ervin, a Húscéh Egyesülés ügyvezető alelnöke szerint virslifélékből ezúttal volt a legnagyobb választék, ami az árakban is meglátszott. A kínálati ár a kilónkénti 200-tól 1260 forintig terjedt. Tény, hogy ennek hátulütője is volt, miszerint a legolcsóbb virslikben túltengett a szójabab, vagy például a baromfipép és más állományjavító anyag.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.