BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázos falusi rendszerek

Több száz millió forintos beruházásra volna szükség a 40 falugázos településnek az országos földgázhálózatra történő csatlakoztatásához. Szakértők szerint az érintett 3600 fogyasztó belépése éves szinten úgy 7,2 millió köbméteres igénynövekedést eredményezne. Ráadásul üzletileg sem igazán vonzó területekről van szó. Ennek ellenére a Mol-Gáz Kft. és a Tigáz Rt. is érdeklődik a Szolnok megyei falugázrendszerek iránt.

Legfeljebb komoly állami támogatással tudnak a falugázrendszerek PB-ről földgázra váltani. Ehhez ugyanis összeköttetést kell teremteni az országos földgázhálózattal, ami szakértői becslések szerint több száz millió forintos ráfordítást igényelne. A Mol Rt. egyetlen PB-gázt szolgáltató társasága, a Szeb-Gáz Kft. területén lévő Kaposgyarmat esetében például az előzetes számítások szerint 100 millió forintos beruházásra lenne szükség, hogy a földgáz eljusson a 17 fogyasztóból álló falugázrendszerbe.
Ekkora befektetést ilyen minimális forgalomra valószínűleg egyetlen regionális gázszolgáltató sem vállal. A Szeb-Gáz Kft. jelenleg tíz településen összesen 531 fogyasztót lát el. Információink szerint az érintett helységek felénél ugyan technikailag adottak a földgázra történő áttérés feltételei, de a szükséges beruházások nagysága miatt igen kicsi az esélye a váltásnak.
Ez idő szerint összesen 40 községben, 3600 fogyasztó kapcsolódik falugázrendszerekhez, akik most a PB-gáz tavalyi példátlan mértékű, 80 százalékos áremelkedése miatt igyekeznek a mesterségesen alacsony áron tartott földgázra váltani. Szakértők szerint a földgázpiacon történő megjelenésük éves szinten mintegy 7,2 millió köbméteres igénynövekedést eredményezne, vagyis üzletileg sem igazán vonzó fogyasztói csoportokról van szó.
Ennek ellenére információink szerint a Mol-Gáz Kft. és a Tigáz Rt. is érdeklődik a Szolnok megyei falugázrendszerek iránt. A Mol-Gáz Kft.-be tavaly beolvasztott, kis térségi gázszolgáltatók sem sokkal eredményesebbek egyébként, mint egyes falugázrendszerek. Ezeknek az érdekeltségeknek az integrációját többek között épp az a szándék vezette, hogy a költségek csökkentésével, a működés racionalizálásával valamelyest javítsák a összetett eredményüket.
A falugázrendszerek átvételét egyébként nemcsak a földgázra történő átállás költségeinek nagysága fékezi, hanem az is, hogy számos községben a PB-gázt szolgáltatók saját beruházásban építették ki a rendszert, lakossági vagy önkormányzati hozzájárulás nélkül, nem lehet tehát ingyen hozzájuk jutni. Bár a PB-szolgáltatók már kifejezték hajlandóságukat, hogy a kérdéses rendszereket átadják az önkormányzatoknak vagy más szolgáltatóknak. Ingatlanonként 50-100 ezer forintba került egyébként egy-egy ilyen rendszer kiépítése, vagyis mintegy 3-5 milliárd forint értékű vagyonról van szó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.