Szövetségest keres a LOT
Varsóban tárgyal ezen a héten a Swissair képviselője, mert a svájci társaság megválik a LOT-ban meglévő 25 százalékos részesedésétől. A LOT már hetek óta tapogatózik a British Airwaysnél és a Lufthansánál, de egyelőre ezeken a megbeszéléseken nem esett szó a tulajdonrész megvételéről, mindössze a stratégiai partnerségről - adta hírül a Reuters és az Airwise internetes hírszol-gálat.
A LOT formailag még tagja a Swissair vezette Qualiflyer szövetségnek, ami fokozatosan széthullóban van, és korábban is csak néhány európai légitársaság laza alakulata volt. A tőkeerős partner megtalálása létkérdés. Varsói kormányzati források szerint legkésőbb júniusig kell sikerrel befejezni az erre vonatkozó tárgyalásokat.
A 68 százalékban állami kézben lévő lengyel légitársaság nem sokat profitált a svájci kapcsolatból; a kedden közzétett előzetes adatok szerint tavaly nettó 150 millió dolláros veszteséggel zár a cég, noha a Swissair folyamatos fejlesztést ígért. Jan Litwinski vezérigazgató közölte: veszteségük mögött nem csak a svájci vállalat összeomlása és az ágazat általános válsága áll, hanem az is, hogy korszerűsítették a varsói légikikötő egy részét, és ez a beruházás csak évek múlva térül meg.
A LOT ugyanúgy megérezte a légiközlekedési válságot, mint más cég, és ugyanúgy jelentős elbocsátásra kényszerül - ismerte el a vezető. Megerősítette, hogy az idén 800 főtől megválnak, így a létszám 3500-ra mérséklődik. A kevesebb dolgozó azonban javuló termelékenységre ösztönzi a céget, amely tavaly nem kevesebb mint ötven százalékkal tudta növelni utasai számát. A 3,5 milliós szám abszolút rekord a vállalat történetében. (MN)
VG-ÖSSZEÁLLÍTÁS


