BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Gyorsátépítésben" a GYSEV

Vonalszakasz-átépítést végez mintegy 3 milliárd forintból a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt. (GYSEV) üzemeltetésébe a MÁV-tól tavaly - a Közlekedési Minisztérium akkori döntése nyomán - átkerült Szombathely-Sopron közötti távon a jelenlegi üzemeltető.

A vasúttársaság - az átépítést az első Magyarországra gyártott gyorsátépítő géppel végző Mávépcell Kft.-vel közösen tartott - tegnapi bükfürdői sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a 62 kilométer hosszúságú vasúti pálya állapota a hosszának mintegy 20 százalékán teljesen elavult. A Szombathely és Sopron közötti szakaszt a GYSEV olyan állapotba szándékozik hozni, hogy azon a legalább 60 kilométer óránkénti sebesség biztosítható legyen.

Fehérvári László, a GYSEV vezérigazgatója elmondta, hogy a Magyarországon és Ausztriában összesen 250 kilométer hosszúságú vasútvonalat üzemeltető társaság a magyar állam infrastrukturális fejlesztésekre rendelkezésre álló kerete igénybevételével finanszírozza a beruházást.

A pálya átépítésével egy időben a villamos felső vezeték is megépül a teljes vonalszakaszon. A felső vezeték ez év április közepén kezdődött építési munkái a nyílt pályaszakaszon Harka és Bük között már elkészültek. A felső vezeték feszültség alá helyezésének tervezett határideje 2002. december közepe.

A teljes beruházási költségből 1,6 milliárd forintot tesz ki a pálya átépítése, míg a villamosítás 1,4 milliárdba kerül. A pálya felújításával megnő a vonal átbocsátóképessége, amely a jelenleginél nagyobb személy- és áruforgalmat tesz majd lehetővé. Fehérvári László szerint például a mostani 100-200 ezer tonna éves áruszállítással szemben reális cél a mintegy félmillió tonnás áruforgalom elérése ezen a vasútszakaszon.

A személyszállításban hozhat változást, hogy az osztrák ÖBB, a MÁV és a GYSEV tárgyalásokat folytat közvetlen, úgynevezett eurorégió-vonatok közlekedtetéséről Bécsújhely és Szombathely között.

Az Európai Unióban már alkalmazott SMD 80-as gyorsátépítő géppel végzi a Szombathely-Sopron közötti, GYSEV-üzemeltetésű vonalszakasz átépítését a Mávépcell Kft. Az első Magyarországra épített gép ugyan e kft. tulajdona, de a hazai piacon valamennyi vasútépítő társaság számára biztosított a használata. A pálya bontását és építését egy ütemben végző berendezést vágánybontásra, átépítésre, aljcserére és új vágány építésére tervezték.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.