Szegedi reptér - brit beruházó
Turisztikai szakmai körökből származó információk szerint a BP Solar komplex turisztikai projekt megvalósítását tervezi Szegeden. A hírt a szegedi városháza illetékese is megerősítette, s hozzátette, már meg is kezdődött az előkészítés és a szükséges engedélyek beszerzése.
A stratégiai iroda vezetőjétől, Miskolczi Ferenctől megtudtuk, hogy a projektgazda, a BP Solar elsőként a légikikötőt kívánja megépíteni, amely nagygépek fogadására is alkalmas lesz. Az önkormányzat a tervek megvalósításához nem pénzzel, hanem a szükséges földterülettel járul hozzá. Ez a jelenlegi szegedi füves sportrepülőtér mintegy 200 hektárja lenne, amelyhez az önkormányzat további 60 hektár területet vásárol.
A tervek szerint a brit cég nem saját maga finanszírozná a beruházást, hanem pénzügyi befektetőt keres.
Már tárgyal is egy németországi bankkal, amely a hitelt adná. A BP Solar adná az üzemeltetőt is, amely cég tízéves jogot szerezhet rá. Ezt követően a létesítmény a város tulajdonába kerülne.
A BP Solar számára a reptérépítés egy komplex turisztikai projekt része lenne, amelyet még kiegészítene egy szálloda s egy golfpálya megépítése is, és a Tiszán üzembe helyeznének egy luxussétahajót is. Számításaik szerint Szeged kedvelt célpontja lehet a brit utazóknak. Turisztikai szakmai körökből tudható, hogy a beruházás hírére a külföldön alacsony árairól ismert Ryanair bejelentette, hogy Magyarország EU-csatlakozását követően azonnal járatot indít Szegedre.
Ugyanakkor a repülőtér nemcsak személyforgalmat bonyolítana, hanem kiépülne a teherszállításhoz szükséges infra-
struktúra is. Ez Szegednek és környékének nagyon fontos lenne - véli Miskolczi Ferenc -, hiszen a légi szállítás lehetőséget teremtene - az EU-csatlakozást követően -, hogy a Dél-Alföld zöldségtermelői friss termékeikkel gyorsan megjelenhessenek a nyugat-európai piacokon. Ugyanakkor a schengeni határ kitolódásával Szeged a Balkán felé nyitás logisztikai központja lehetne.
A stratégiai iroda vezetője szerint legalább két év kell ahhoz, hogy a szegedi reptéren meginduljon a forgalom. A város végső döntésére még várni kell, hiszen az előkészített megállapodásokat majd az új városvezetés hagyja jóvá. A kivitelezés a jövő év első felében indulhat meg.


