Jutalmak és ajándékok
Bár a legtöbb munkavállalót alapvetően keresetének mértéke ösztönzi a jobb teljesítmény elérésére, nehezen vitatható a béren kívüli juttatások motiváló hatása. Az ünnepek közeledtével a munkahelyeken jó alkalom nyílik arra, hogy elismerésben részesítsék az arra érdemes dolgozókat.
Így vélekedik a Xerox vezetése is. Nagy hangsúlyt helyezünk a karácsonyi ünneplésre, az idei hr-büdzsénk jelentős hányadát fordítjuk erre a célra - fogalmazott Ángyán Dóra humánpolitikai igazgató. Az esemény keretében a dolgozók közös vacsorán vesznek részt, és jelképes, de mindannyiuk számára értékes ajándékot is kapnak. A karácsonyi ajándékozás mellett aktuálissá válnak a bónuszkifizetések is. Ezek mértéke dolgozónként természetesen változik, egyes munkakörökben az éves fizetések 25 százalékát is elérheti - mondta Ángyán Dóra.
A Schneider Electricnél az év végi, mindenkit megillető kollektív bónuszfizetéseket négy fő paraméter alapján számolják ki, ezek: a Schneider csoport eredménye (ezzel a csoporthoz tartozás érzését is erősítik a dolgozókban), a magyarországi üzleti eredmény, a rendelésállomány, valamint az általános költségek alakulása. Ez utóbbi azt jelenti, hogyha az alkalmazottak év közben figyelmet fordítanak arra, hogy lehetőség szerint kevesebbet telefonáljanak, csökkentsék benzinköltségüket vagy akár az irodában felhasznált papír mennyiségét, akkor - a megtakarítással arányban - növekszik a kifizetett bónusz értéke - tájékoztatott Lendvay Péter hr-igazgató. Ha a cég eléri a költségvetésben meghatározott eredményeket, akkor a dolgozók átlagosan az éves kereset 11 százalékát kapják - tette hozzá.
A Tescónál sem feledkeznek meg az ünnepekről. Alkalmazottjaik minden karácsonykor jelképes ajándékot kapnak. Az idén először arra is alkalmuk nyílt, hogy az ünnepek közeledtével kedvezményesen vásároljanak. Egy alkalommal 10 százalékkal olcsóbban juthattak hozzá a cég által forgalmazott termékekhez. Szinte minden dolgozó élt a lehetőséggel, és sok kedvező visszajelzés érkezett - mondta Dobák András hr-igazgató.


