Az elmúlt három évtizedbeli átlagosan évi 2,1 százalékos mennyiségi növekedés ellenére a világ egész elsődleges energiakínálatán belül 2000-ben már csak 13,8 százalékot képviseltek a megújuló energiák. Ez az arány 1971-ben még 14,0 százalék volt. Az enyhén lefelé tartó trend a következő harminc évben is folytatódhat, ahogy javul a fejlődő országok lakosságának anyagi helyzete. A nagyobb jövedelem ugyanis arra ösztönzi őket, hogy a biomasszáról áttérjenek a "modern", rendszerint fosszilis energiahordozók használatára.
Amennyiben a világ gazdagabb felében sem lesz ezen a téren döntő áttörés, akár a kormányzati politikát, akár a technológiai fejlődést tekintjük, akkor a megújuló energiák abszolút növekedése is 1,3 százalékra csökkenhet, míg az összes energiatermelésben átlagosan évi 1,7 százalékos bővüléssel lehet számolni - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzéséből. A megújuló energiák részesedése ezért 2030-ban 12,5 százalékra csökkenhet, és összetételükben is további kisebb arányeltolódás várható.
Az ezredfordulón a megújuló energiák döntő hányadát, közel 80 százalékát adták az elégethető energiahordozók, azaz lényegében 3 százalék híján a kereskedelmi és nem kereskedelmi hasznosítású biomassza. A megújulók fennmaradó részén főleg a víz- (16,5 százalék), a geotermikus, a szél-, valamint a napenergia osztozott.
Ezek az arányok lényegében a következő évtizedekben is megmaradnak, ám a biomaszszák súlya némileg tovább csökkenhet. Kínálatuk ugyanis mindössze évi 0,8 százalékkal erősödhet 2030-ig, ugyanakkor a vízenergiáé 1,6, az egyéb megújulóké pedig 4,1 százalékkal nőhet. A lassú szerkezeti változás már a múlt század utolsó harmadában is megfigyelhető volt. Amíg az elégethető megújuló energia kínálata 1971 és 2000 között átlagosan mindössze évi 1,8 százalékkal bővült, addig a szélenergiáé 52,1, napenergiáé pedig 32,2 százalékkal bővült.
Az ipari országokat, köztük Magyarországot is magába foglaló OECD-szervezet össz-energiafelhasználásán belül mindazonáltal e pesszimistább változat szerint is a 2000. évi 6,4-ről 8 százalékra bővülhet 2030-ig a megújuló energia részaránya, főleg a villamos erőművek növekvő kereslete nyomán. Ez utóbbiak már az ezredfordulón is a megújuló energiaforrások 72 százalékát hasznosították, és ez az arány a 75 százalékot is elérheti a harmadik évtized végére.
Ám ha az OECD-országokban ténylegesen megvalósulnának a tervezett energiafejlesztési és környezetvédelmi intézkedések, akkor az előző változatban számoltnál akár 40 százalékkal is nagyobb lehetne 2030-ban a hasznosított megújuló energia teljes mennyisége. Ezáltal a villamos energia termelésében például a 2000. évi 14,7-ről 25,4 százalékra duzzadhatna a megújuló energiahordozók részaranya. Ráadásul az OECD-n kívül is vannak ilyen jellegű fejlesztési szándékok. A nagy szénhidrogénvagyonnal rendelkező Irán például belátható időn belül több mint 50 százalékkal - 6500-ról 10 ezer megawattra - kívánja növelni szélenergia-termelő kapacitását.
Ám az előrejelzések pontosságát ronthatja, hogy az nem csak politikai akarat kérdése. Így többek között az időjárásnak is komoly szerepe lehet a tényleges felhasználás alakulásában. Az USA-ban például tavaly 12 éves mélypontra esett a megújuló energiafajták fogyasztása, mivel a tartós szárazság nyomán 23 százalékkal csökkent a vízi erőművek termelése. Ennek következtében a helyi energiamérlegben a biomassza-fogyasztás átmenetileg megelőzte a vízenergiáét, amire 1991 óta nem volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.