Káros szenvedély a túlmunka
Sokan ügyesnek, nagy munkabírásúnak, dinamikusnak nevezik az olyan munkavállalót, akinek a munkája kitölti az egész életét. A magyar közgondolkodásban az elvégzett munka értékmérő, a sokat dolgozó ember követendő minta. Az érem másik oldalát nézve a túlzott munkavégzés, a munkafüggés lelki problémákat palástolhat, és súlyos egészségügyi kockázatot rejt magában.
A munkafüggés nem önálló orvosi, diagnosztikai kategória, inkább olyan pszichikai függőség, mely különféle pszichoszomatikus betegségek okozója lehet - tájékoztatott Kiss István, a Jobpilot Magyarország pszichológiai tanácsadója. A pszichológus szerint sok a munkafüggő a menedzserek, a vállalatok vezető szintjein dolgozók és a kisvállalkozók körében.
Több okra vezethető vissza a túlhajszoltság. Belső motivációból is kialakulhat a túlzott munkavégzés, ugyanakkor külső tényezők - pénzjutalom, karrierlehetőség, piaci verseny - is előidézhetik. Rossz egzisztenciális körülmények között további forrás lehet az anyagi kényszer, a felemelkedés elérésének a vágya - állítja dr. Nagy Judit, a Merényi Gusztáv Kórház pszichiátriai osztályának vezetője.
A munkafüggők keményen dolgoznak, általában jól megfizetik őket, ám sokan magányosak, a munka inkább a belső üresség érzésének megszüntetésére szolgál, menekülésre a magánélet érzelmi konfliktusai elől. Tanácsadáson, vagy terápiában akkor találkozunk velük, amikor a munka már régen nem örömforrás számukra - elemzi helyzetüket Kiss István.
A munkafüggőség jegyeit magukon viselőkön vagy nem tudatosul a munka hatalma, vagy csak akkor jelentkeznek pszichológusnál, pszichiáternél, amikor baj van. Pedig akár infarktus is bekövetkezhet a késlekedésből, ezért tudni kell lazítani is. A munkafüggőség káros következménye nemegyszer kimerültség, szorongásos panasz, pánikroham és depresszió. A legújabb kutatások az infarktus kialakulását elsősorban nem testi okokra, hanem a stresszre vezetik vissza, ami éppen a munkafüggők körében nagyon gyakori - sorolja a következményeket dr. Nagy Judit. Ezen szerinte úgy lehet változtatni, ha az érintett is belátja a problémát. Gyógyszeres kezelés, viselkedésterápia és szabadidős tevékenységek segítenek a gyógyulásban.
Magyarországon elsősorban a nagyobb, multinacionális cégekre jellemző, hogy ingyenes sportolási lehetőséget kínálnak alkalmazottaiknak. Ők már felismerték, hogy a kikapcsolódás, a testedzés javítja a dolgozók teljesítményét - jegyzi meg Kiss István. A szakember úgy véli: a munkafüggés legjobb kezelése a megelőzés, illetve pszichológus segítségével az életvezetési problémák megbeszélése.


