BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A témaparkok éve lesz 2003?

A napokban megjelenő befektetői tájékoztató kiadvány tematikus parkok építésére ösztönzi az érdeklődőket. Az amerikai Disney Co. még nem puhatolózott, de a nyugat-európai parkpiac telítődése miatt más térségek után nézhet. A hazai reptér- és autópálya-fejlesztések meggyorsíthatják döntését.

Főleg olyan térségeket mutat be a turisztikai és szórakoztatóiparban is érdekelt hazai és külföldi befektetőknek készülő kiadvány, amelyekre eddig kisebb figyelem összpontosult - mondta lapunknak Bozzay Andrásné, a Miniszterelnöki Hivatal turisztikai hivatalának főosztályvezetője. Több más mellett Herceghalom térsége, illetve az M1-es autópálya mentén számos kisebb övezet is szerepel az ajánlott területek között.

A tematikus parkok piacvezetőjének számító Walt Disney Co. még nem puhatolózott, de várható, hogy a szűkülő nyugat-európai lehetőségek és a javuló közép-európai feltételek miatt térségünkben is megjelenik.

Több olyan ország is befogadott tematikus parkot, amely eddig a látogatókat küldők között szerepelt. Idővel akár Magyarország is ezek közé tartozhat - vélte Puczkó László, a KPMG turisztikai elemzőrészlegének szakértője. Kelet-Európában még nem épült hagyományos témapark, de Romániában éppen a napokban készült el a Drakula Park megvalósíthatósági tanulmánya. A beruházás körülbelül 30 millió dollárba kerül, és várhatóan 2004-ben nyílik meg - ám a korábbi tervekben szereplő Segesvár helyett Bukarestben.

Egy magyarországi Disney park és a kapcsolódó szolgáltatások (szálloda, kereskedelem) a környező országokból is sok millió látogatót vonzanának. A franciaországihoz hasonló, de annál kisebb létesítmény 2001-es áron 40-45 milliárd forintba kerülne a KPMG nemzetközi tanácsadó azon tanulmánya szerint, amely a Magyar Turizmus Rt.-nek készült a közép-dunántúli turisztikai fejlesztésekről.

Úgy tudjuk, a KPMG a napokban befejezi a Fejér megyében lévő Tác melletti élménypark megvalósíthatósági tanulmányát, amit a Kárpátia Alapítvány rendelt meg. A parkban egy "mini Magyarország" és egy időutazásra épülő egység lenne. Más tervek szerint Gödöllőnél szafariparkot lehetne létrehozni, de több város vezetői is előszeretettel nyilatkoztak a már működő vagy tervezett vízi vidámpark szórakoztató központtá bővítéséről.

Oláh László, a Magyar Turizmus Rt. stratégiai termékekkel foglalkozó részlegének igazgatója kifejtette: a társaság marketingmunkával maga is beszállna egy nagyobb tematikus park létesítése esetén. Az üzleti befektető számára nagyon fontos, hogy a park az év minél nagyobb részében nyitva legyen, gyorsan meg lehessen közelíteni, legyenek a közelében megfelelő szálláshelyek, s kínálatához egyéb kereskedelmi szolgáltatásokat is kapcsolni lehessen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.