BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A piacnyitás lassulása várható

A nemzetközi távvezeték kapcsolatos bővítését, illetve az átmeneti importkorlátozás mielőbbi feloldását szeretnék elérni a nagyfogyasztók, miközben a rendszerirányítónál úgy vélik, a túlzott import szabályozási problémákhoz vezethet. A nagyfogyasztók szerint a lassú liberalizáció miatt már eddig is jelentős költségmegtakarítástól estek el.

A magyar villamosenergia-rendszer nemzetközi hálózati kapacitásai túlterheltek, ráadásul a következő hónapokban ezt az egyébként is szűk keresztmetszetet a paksi atomerőmű 2-es blokkjának kiesése miatt pótlólagos import is terheli majd. A korlátozott import mellett nincs jelentősebb mennyiségű szabad áram a magyar piacon, ez világosan kiderült a piacnyitás óta eltelt néhány hónapban. Akik nem léptek gyorsan, azoknak a nagyfogyasztóknak a kereskedők már nem tudtak jó ajánlatot adni. Egész egyszerűen áruhiány van az árampiacon, ezért szakértők arra számítanak, hogy a jelenleg 7-8 százalékban megnyílt árampiac további felszabadítása csak lényegesen lassabban megy majd.

Ez a helyzet különösen a közepes fogyasztókat aggaszthatja. Az uniós elképzelések szerint jövő nyáron, a lakossági fogyasztókat kivéve, valamennyi felhasználó számára lehetővé kell tenni, hogy a szabadpiacról szerezze be az áramot.

Bizonyos készülődés már tapasztalható is körükben, néhány tanácsadó cég elkezdett fogyasztói csoportokat szervezni, hogy a kereskedőknél jobb tárgyalási pozíciót érjenek el. A kínálati oldalon azonban egyelőre nem látszanak ennek a feltételei.

Bakács István, az E.On Hungária Rt. igazgatósági tagja korábban a Világgazdaságnak elmondta, hogy a technikai jellegű korlátokat erőmű-, illetve hálózatépítéssel le lehet küzdeni. Hosszú távú szerződések nélkül azonban nagyobb erőművi beruházásnak nincs esélye, a hálózatépítés szabályai viszont még nem tiszták.

A nemzetközi összeköttetések - jegyezte meg Bakács István - egyébként sem egy aktív kontinentális árampiac kiszolgálására, hanem az egyes rendszerek között, az esetleges üzemzavar kisegítésére épültek ki. Ráadásul a nemzetközi piacon látható, hogy Brüsszel és különböző szakmai szervezetek a hálózati tarifák csökkentése érdekében lobbiznak, az alacsonyabb díjak viszont nem teszik érdekeltté a társaságokat a kapacitások bővítésében, vagyis az alacsony hálózati tarifák a jelenlegi helyzet konzerválását eredményezik.

Mindezek, és a piacnyitás első hónapjainak tapasztalatai alapján szakmai körökben arra számítanak, hogy a piacon nem az áramárakban, hanem elsősorban a hozzáadott szolgáltatások körében lesz verseny.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.