Futureal: saját tőkéből fejleszt
Több milliárd forint saját, tartalék tőkét fektetett be projektjeibe a közelmúltban a Futureal csoport. Ezzel elérte, hogy egyetlen, már folyamatban lévő beruházást sem kellett leállítani, nem kellett senkit elbocsátani. Az így biztosan befejezett beruházások eredményeként, illetve a versenytársak egy részének a meggyengülése vagy elbukása nyomán most még inkább mélyülő válság közepette egy zsugorodó piacon nagyobb lesz a részesedése – mondta lapunknak Futó Gábor vezérigazgató.
Elismerte ugyanakkor, hogy a minden fejlesztőt érintő, nehezedő finanszírozási környezetben a bankok szinte már csak akkor adnak hitelt ezen cégeknek, ha biztosítanak egy bizonyos, általában magas (30-40 százalékos) előértékesítettségi szintet. Így a fejlesztők is csak akkor kezdenek-kezdhetnek új projektekbe, ha ezt felmutatják.
A csoport felső vezetése azután döntött a tőke mozgósításáról, hogy elkészítette az esetleges legrosszabb forgatókönyvek alapján kialakuló helyzetkép változatait, beleértve az összes projekt cash flow-ját. „Volt annyi pénz, amenynyi kellett a projektek biztos végigviteléhez. Tavaly és az idén például több mint 90 milliárd forint folyt be az értékesítésből, és más források is vannak” – fűzte hozzá, utalva arra, hogy legnagyobb beruházásuknál, a Corvin Sétánynál a legújabb lakótömb esetében a közelmúltban lezajlott első értékesítési napon kilencven lakást adtak el, a többire pedig több százan állnak sorban. Mindez számukra is meglepő volt.
Az irodák bérbeadása szintén jól halad, az építkezésen december elején is több százan dolgoznak, tehát a későbbi vevők és bérlők is láthatják: nem fantomberuházásról van szó. A bizalomépítés másik elemeként említette, hogy egyik beruházásuk fővállalkozójának súlyos pénzügyi gondjai keletkeztek (nem a Futureal miatt), de a Futureal vállalta, hogy minden érintett alvállalkozót kifizet. Ezt az eljárást egyébként minden fővállalkozóval kötött szerződésben előre rögzítik a cégnél.
Az őrmezei, közel százezer négyzetméter bérterületű irodapark előkészítése nem szenvedett csorbát. Az Etele téri, többfunkciós központ átadását továbbra is a metróvégállomáséhoz igazítják, tehát nem sietik el az indítást, jövőre csak nagyon nyomott feltételekkel tudnának finanszírozót találni. A telekvásárlásokat most nem erőltetik, az árak egyébként is csökkenni fognak, hiszen az elmúlt egy-két évben nagyon elrugaszkodtak a valóságtól – fejtette ki a vezérigazgató.
Futó Gábor megerősítette: szívesen beszállnak projektekbe vagy cégekbe, ha megkeresik a társaságot. Mint utalt rá, a válság elmélyülése miatt több vállalat vagy projekt is a piacra kerülhet. Nem tudhatják azonban, hogy a bedőlő cégek és beruházások mekkora pluszkínálatot s ennek következményeként mekkora árzuhanást hoznak, ezért a Futureal is óvatos az akvizíciókkal.
Válság: Most minden összejött
Futó Gábor így vázolta a kiváltó okokat: a Soros-féle szuperbuborék kipukkanása és a szabályozatlan árnyékbankrendszer egyszerre hatva okozta az amerikai és a nyugat-európai összeomlást.A mesterségesen alacsonyan tartott kamatok és az alacsony infláció is milliókat sarkallt megfontolatlan vásárlásokra. Mivel az ingatlanpiac igen nagy (körülbelül tízszeres) tőkeáttétellelműködik, a fejlesztők gyorsan megérezték, hogy nincs pénzük a bankoknak. Ezzel együtt nem pánikról, ha-nem globális folyamatokról van szó.
A mostani válság azért különbözik minden korábbitól, mert az összes lehetséges kockázati tényező egyszerre és minden ágazatot érintve jelentkezik, és ezt csak kevesen tudják jól kezelni. A vezető szerint jó, hogy most koordinált állami beavatkozássorozat van világszerte, ez mérsékelheti a recessziós hatásokat.
A mesterségesen alacsonyan tartott kamatok és az alacsony infláció is milliókat sarkallt megfontolatlan vásárlásokra. Mivel az ingatlanpiac igen nagy (körülbelül tízszeres) tőkeáttétellelműködik, a fejlesztők gyorsan megérezték, hogy nincs pénzük a bankoknak. Ezzel együtt nem pánikról, ha-nem globális folyamatokról van szó.
A mostani válság azért különbözik minden korábbitól, mert az összes lehetséges kockázati tényező egyszerre és minden ágazatot érintve jelentkezik, és ezt csak kevesen tudják jól kezelni. A vezető szerint jó, hogy most koordinált állami beavatkozássorozat van világszerte, ez mérsékelheti a recessziós hatásokat.-->


