BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felmondás a bt.-ben

Kéttagú betéti társaság beltagjának felmondása nem válik hatályossá, ha azt ő

a társaság nevében saját maga mint a cég törvényes képviselője veszi át. Ilyen esetben a felmondásra a taggyűlésen kerülhet sor, vagy a felmondást a másik tag részére is kézbesíteni kell – szögezte le a Legfelsőbb Bíróság (LB) a következő jogvitában.

Az érdekelt bt. beltagja és törvényes képviselője megírta felmondólevelét a társaságnak címezve, a megszólításban üzletvezetőként önmagát megjelölve. Az okiratot átadta jogi képviselőjének, hogy a három hónapos felmondási idő elteltét követően jelentse be tagsági jogviszonyának megszűnését a cégbíróságon. Csakhogy erről a cég kültagja mit sem tudott.

A perben a bt. beltagja annak megállapítását kérte, hogy a

társasághoz címzett rendes felmondása érvényes és hatályos. A felmondási idő lejártával beltagsági jogviszonya megszűnt. Állította, hogy jognyilatkozatát a társasággal kellett közölnie, nem pedig annak másik tagjával, a kültaggal, vagyis a cég képviselőjeként ő maga volt jogosult a felmondást tartalmazó okirat átvételére.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperest megillette a felmondás joga. Az egyoldalú címzett jognyilatkozatról pedig valóban a társaságot és nem annak kültagját kellett tájékoztatni.

A másodfokú bíróság megváltoztatta a döntést. Azt mondta: a törvény értelmében a felperesnek joga volt felmondani. Ezt kétségkívül a társasággal kellett közölnie. A perbeli esetben azonban, amikor is a cégnek csak két tagja van, és a felmondással élő beltag tölti be a képviselői tisztséget, a kültaggal is tudatni kell az intézkedést, mert az különben nem érvényesül. Ilyenkor a társaság részére címzendő nyilatkozatot a legfőbb szerv ülésén kell megtenni, így a kültag is értesül róla. A perbeli felmondás úgy nem hatályosulhatott, hogy azt a felperes önmagával közölte – fejtette ki a másodfokú igazságszolgáltató fórum.

A felperes felülvizsgálatot kért az LB-től, amely azonban megerősítette a jogerős ítéletet. A felmondást joghatályosan valóban a taggyűlésen, illetve – mivel a társaság kéttagú – a másik tag részére történő személyes vagy postai kézbesítéssel is közölhette volna a felperes – hangsúlyozta az LB. KK

Új jogszabályok:

a minőségi és hatékony gyógyszerrendelés ösztönzéséről (MK 2009/10. sz.)

a lakáscélú támogatásokról (MK 2009/11. sz.)


a lakáscélú támogatásokról (MK 2009/11. sz.)

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.