A világ jelenleg 80 százalékban fosszilis energiahordozókból álló energiarendszere hosszú távon nem fenntartható, írja a megújuló energiaforrásokról készített elemzésében az Erste csoport. Értékelése szerint a megújulókra való átállás megszüntetheti a jelenlegi rendszer által okozott problémákat. A növekvő megtérülés, az alacsonyabb fokú energia-függőség és a munkahelyteremtés olyan komoly előnyök, melyek szintén a megújuló energiahordozók mellett szólnak.

Az Erste csoport elemzőinek kedvencei az Andritz, a vízerőmű-technológia vezető szállítója, a Verbund, a vízenergia-piac jelentős szereplője, valamint a CEZ az elektromos áram árának várható erősödése miatt. Az emberiség gazdasági fejlődése szorosan összefügg azzal a képességgel, hogy milyen mértékben tudja az emberi erőforrásokat más energiaforrásokkal kiváltani.

A fejenkénti bruttó nemzeti termék világszerte akkor lódult meg, amikor az emberiség fosszilis energiahordozókat kezdett használni. Az elmúlt időszak rámutatott a világgazdaság jelenlegi energiahelyzetének gyenge pontjaira. Az Erste elemzői úgy vélik, hogy a megújuló energiaforrásokra való áttérés megszüntetheti a jelenlegi rendszer hátrányait. A megújuló energiaforrások nem generálnak szén-dioxid kibocsátást, ráadásul a víz-, szél- és kimeríthetetlen mennyiségben áll rendelkezésre. A műszaki fejlődés nyomán csökken a előállítási költsége, emellett a Föld szinte minden régiója alkalmas legalább egy megújuló energia – a biomassza, a víz-, szél-, a napenergia, vagy akár a geotermikus energia – kiaknázására. Visszatérő kérdés, hogy a nap-, a szél-, és a vízenergia képes-e kielégíteni a Föld energiaszükségletét?
Gerald Walek, az Erste csoport részvénypiaci elemzője szerint a válasz határozott igen. „Ma még nem áll rendelkezésre olyan technológia, amellyel gazdaságosan ki lehetne aknázni ezt a potenciált, de úgy véljük, hogy több gazdasági és politikai megfontolás is a megújuló energiák terén történő jövőbeli fejlesztések mellett szól. Egyrészt az importált fosszilis energiahordozók megújuló energiákkal való kiváltása munkahelyeket teremt, másodsorban az Oroszország, Ukrajna és az között a közelmúltban kirobbant gázvita felhívta a politikusok figyelmét az energiaellátás független forrásból történő biztosításának fontosságára, harmadrészt pedig a kutatás-fejlesztésre költött összegek emelkedésével a megújuló energiaforrások költsége is csökkenni fog” – jósolja Gerald Walek.

Az Erste csoport elemzői szerint a megújuló energiaforrások jelentős szerepet játszhatnak a kormányoknak a gazdasági válság legyőzésére és az energiafüggetlenség elérésére tett erőfeszítéseiben, hiszen a megújuló energiahordozók rendelkeznek azzal a potenciállal, hogy új, fenntartható munkahelyeket teremthetnek Európában és Észak-Amerikában. Az elemzők becslése szerint a megújuló energiák részarányának 20 százalékra történő emelése érdekében az Európai Unió tagállamainak 1100 milliárd eurót kell befektetniük a megújuló energiahordozókból nyert kapacitás növelésére. A kötvénybefektetők így olyan új piacon jelenhetnek meg, ami stabil, biztos hozamokat kínál – és ez a jelenlegi viharos időkben cseppet sem elhanyagolható szempont.

A sorra vett cégek:
Az Agrana építette meg Ausztria első ipari méretű, évi 240 ezer m3 kibocsátására képes bioetanol-gyárát 125 millió eurós beruházás keretében. A bioetanol értékesítéséből származó éves árbevétel a várakozások szerint legalább 100 millió euróra rúg a jelenlegi pénzügyi évben. Ajánlás: tartás.

Vétel ajánlás az Andritz részvényeire vonatkozóan. Az Andritz a vízerőmű-technológia vezető szállítója (a világ második legjelentősebb ilyen cége). A rendelések teljesítésében jelentkező óriási (mintegy 4,5 milliárd euróra rúgó) várólista, valamint a megújuló energiaforrásokra koncentráló iparágakban jelentkező (2009-ben a becslések szerint 50 százalékkal növekedő) kereslet okán úgy véljük, írja az Erste, hogy az Andritz jó helyzetben van ahhoz, hogy átvészelje a világgazdasági viharokat.

Tartás a javaslat az A-TEC részvényeire. Erőmű-építési üzletágának köszönhetően az A-TEC esetében izgalmas kitettséget lát az Erste a hulladékból energiát előállító iparág piacán. Emellett a társaság gépipari üzletága látja el a szélturbinákat gyártó vállalatokat speciális fémmegmunkáló gépekkel.

Vételen a CEZ. A CO2-kvóta csökkenő árfolyama ellenére a CEZ szintén azt fontolgatja, hogy belép a megújuló energia termelésére szakosodott szegmensbe – a szélenergia a termékportfoliónak akár a 3 százalékát is kiteheti. Figyelembe véve, hogy a CEZ már értékesítette a 2009-re lekötött kapacitásainak 75 százalékát, a jelenlegi gazdasági helyzet negatív hatásai csak 2010-ben fognak jelentkezni a társaságnál, hiszen a szerződéseket jórészt ebben az évben cserélik ki és adják el.

 Az EVN jelenleg 68 vízerőművet, 63 szélerőművet és 44 biomassza-fűtőerőművet működtet, emellett 11 kisteljesítményű vízerőmű felújítását fejezi be Macedóniában. A társaság Délkelet-Európában tovább vizsgálja a szél- és napenergia hasznosításának lehetőségeit. Az EVN tervei szerint a társaság teljes kibocsátásának 30 százaléka megújuló energiából fog állni 2010-re. Ajánlás: vétel.

Az Erste megerősítette tartásra ajánlását a két fűtőerőmű fejlesztési projektjében is sikerrel részt vevő PannErgy részvényeire. A társaság már 30 településsel szerződött a geotermikus energia hasznosítására vonatkozó együttműködés érdekében.

A Polish Energy Partners (PEP) a villamosenergia- és hőtermelés fejlesztésére, végrehajtására és kezelésére létrejött projektekre specializálódott társaság. A zöldenergia szegmensben a társaság szélerőmű projektek kifejlesztésével és értékesítésével foglalkozik, emellett kulcsrakész szélfarmokat is épít, amelyek értékesíthető villamos energiát termelnek.

A Verbund 43 eurós új célárat és vétel ajánlást kap. A maradványérték növekedési üteme 2,5 százalékról 2,0 százalékra csökkent, ez a dinamika azonban jól tükrözi a Verbund mega-beruházási programját (6,7 milliárd euró 2015-ig), ami csak 2015 után kezd teljesen megtérülni.