Cégvilág

A parlament leszavazta az egészségügyi államtitkárt

Kétszer is leszavazták Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára interpellációra adott válaszát a parlamentben.

Mikola István (Fidesz) a kórházi teljesítményvolumen-korlát eltörléséről, Horváth Zsolt (Fidesz) a gyógyszerkasszát érintő pénzelvonásról interpellált. Mikola  szerint az új rendszerben az intézmények a tavalyi teljesítmény 70 százalékát teljes díjjal elszámolva kapják majd meg, a fennmaradó harminc százalékot pedig a kórházak összteljesítményétől függően.

Vojnik Mária válaszában úgy fogalmazott: az intézmények egy jobb, alaposan végiggondolt finanszírozásra számíthatnak. Olyan finanszírozási technikát kívánnak bevezetni, amelyben minden ellátott és jelentett teljesítmény után finanszírozás jár, vagyis az előző évi jelentett teljesítmény 70 százalékát emelt összeggel finanszíroznák. Az országosan havonta jelentett teljesítmény arányában változik, de jár díjazás minden 70 százalék feletti teljesítmény után is - fűzte hozzá. Mikola István a választ nem fogadta el, az Országgyűlés pedig 183 igen, 167 nem, és 18 tartózkodás mellett utasította el azt.

Horváth Zsolt (Fidesz) szerint újabb 30 milliárd forintos megszorító csomagot jelentettek be az egészségügyben, ebből 15-20 milliárd forint a gyógyszerkasszát érinti. Ez úgy valósul meg, hogy egyesítik az azonos hatóanyagú gyógyszerek támogatását, egyes támogatásokat csökkentenek, és összességében is lecsökkentik a gyógyszertámogatásra fordított összegeket. Szerinte mindez a betegterhek növekedésével jár, ez a szakminiszter szerint 2 százalékos lesz. Egy elemző cég szerint azonban 8-10 százalékos lehet a drágulás - jegyezte meg.

Vojnik Mária úgy válaszolt: igyekeznek minimalizálni a betegek terheinek növekedését, de a válság nem hagyja érintetlenül az egészségügyi kasszát sem. Elmondta, hogy a kormány az egészségbiztosítási kasszából 17-18 százalékot költ gyógyszerekre, ez jóval magasabb, mint az európai átlag. A javasolt  intézkedésekkel a kiemelt gyógyszertámogatási körben nem terveznek változásokat, de módosul a normatív támogatási rendszer, itt azonban igyekeznek minimalizálni a terheket. A képviselő nem fogadta el a választ, amit az Országgyűlés is elutasított, 184 igen, 166 nem, és 19 tartózkodás mellett.

egészségügyi megszorítás vojnik mária parlamenti interpelláció
Kapcsolódó cikkek