Kínában növelik a napelemgyártást
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA környezetbarát energiatermelésbe történő beruházások világszerte 450 milliárd dollárra növekedhetnek 2012-re a 2007-es 150 milliárdról, mivel az USA és Európa egyre nagyobb hangsúlyt fektet a károsanyag-kibocsátás csökkentésére – vélekednek a Nomura Securitiesnél. Az ázsiai napelemgyártó vállalkozások a Suntech Power Holdings, a Trina Solar és a Canadian Solar vezetésével akár 10 gigawattal is növelhetik teljesítményüket 2010-re – véli Thiemo Lang, a Smart Energy Fund portfóliómenedzsere.
A Suntech, a világ legnagyobb napelemgyártója és a Trina Solar azon ázsiai cégek között van, amelyek profitálni tudnak az európai és amerikai gyártókkal szembeni költségelőnyükből – mondta Lang. A Suntech-részvények az idén 36 százalékkal, 15,86 dollárra emelkedtek a New York-i tőzsdén, míg a Trina Solar részvényeiben egy 161 százalékos ugrás következett be, így ezek 24,2 dolláron állnak. Azonban még így is mindkét cég a 2008. augusztusi csúcs alatt van, előbbi 66, utóbbi 29 százalékkal. A napelempiacon azonban túlkínálat van, 12 gigawattnyi kapacitás próbál gazdára találni a 6 gigawattos keresletben. Az ázsiai gyártók a második negyedév végén teljes kihasználtsággal dolgoztak, míg az európaiak mindössze 50 százalékossal. VG


