RWE-egyezmény Türkmenisztánnal
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA Nabucco vezetéktársaság egyik tagja, a német RWE energiakonszern olaj- és gázmező fejlesztésére írt alá megállapodást Türkmenisztánnal. Az ügylet értékét és a lehetséges kitermelési mennyiséget nem hozták nyilvánosságra. Az RWE a megállapodás értelmében hat évre feltárási koncessziót kap Türkmenisztán Kaszpi-tengeri talapzatának 23. blokkjában – közölte a türkmén kormány pénteken. Az engedély mintegy 940 négyzetkilométernyi területre szól a tengeri partvonal mentén. Ha az RWE talál olajat vagy gázt a blokkban, akkor 25 éves kitermelési koncessziót kap.
Türkmenisztán a napokban jelentette be, hogy kész gázt elkülöníteni a Nabucco gázvezeték számára. Az államfő szavai szerint Türkmenisztán rendelkezik még értékesíthető gázkészletekkel, és azokat kész a határon kívüli fogyasztókhoz irányítani. Ez érinti a Nabuccót is – mondta akkor. A türkmén elnök kijelentésének az ad nyomatékot, hogy az EU eddig nem ért el konkrét eredményt a türkmenisztáni gáz megszerzésével kapcsolatban. Az EU az Oroszországot elkerülő Nabucco vezeték egyik fő nyersanyagbázisává szeretné megtenni Türkmenisztánt. Június elején Brüsszelben folytak ugyan magas szintű tárgyalások, de az EU feltételként támasztotta a gázból származó bevételek költségvetési újraelosztásának átláthatóságát. AP


