BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feljelentést tett az OMV-vezér ellen a tőkepiaci felügyelet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Feljelentéssel zárult a felügyeleti eljárás Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezérigazgató ellen, bennfentes információval való visszaélés gyanújával, adta hírül szerdán a Die Presse című osztrák napilap.

A Mol-részvények eladásával kapcsolatos vizsgálatról áprilisban számolt be először az osztrák sajtó. A bécsi államügyészség a lapnak megerősítette, hogy kedden beérkezett hozzájuk a tőkepiaci felügyelet (FMA) feljelentése.

Az FMA szerint fennáll a bennfentes információval való visszaélés, illetve a bennfentes kereskedelem gyanúja - írta internetes kiadásában a Die Presse.

Ruttenstorfer március 23-án 620 444,50 euróért OMV-részvényeket vásárolt. Ugyanaznap a Profil osztrák hetilapban megjelent egy nyilatkozata, amelyben a kérdésre, hogy meddig akarja megtartani az OMV a 21,2 százaléknyi Mol-részesedését, azt válaszolta: "Jelenleg nem áll szándékunkban eladni őket (...), az idén mindenképpen megtartjuk őket". Egy héttel később, március 30-án az osztrák konszern mégis eladta a magyar részvényeket az orosz Surgutneftegaznak, és a tranzakció után emelkedett az OMV-részvények ára. A Wirtschaftsblatt című gazdasági napilap áprilisi cikke szerint Ruttenstorfer 44 705 euró könyv szerinti nyereségre tett szert.

Az osztrák olaj- és gázipari vállalat álláspontja szerint jogi és erkölcsi szempontból teljesen rendben volt mind a Mol-részvények eladása a Surgutneftegaznak március 30-án, mind az, hogy előzőleg, március 23-án Wolfgang Ruttenstorfer OMV-részvényeket vásárolt.

Egy április végi nyilatkozatában Ruttenstorfer egy újfajta vezetői ösztönzési program bevezetésével indokolta, hogy vásárolt a vállalat részvényeiből március 23-án. Az OMV felügyelőbizottsága március 23-án ügy döntött, hogy az addigi részvényopció helyett stratégiai célok eléréséhez kötött, bónusz rendszerű ösztönzési programot vezet be. Ruttenstorfer azt mondta, hogy a Mol-részvények eladását akkor még nem lehetett előre látni. Kijelentette, hogy nem tett szert spekulációs nyereségre a részvényekből, mert azoktól az ösztönzési program értelmében három évig nem válhat meg.

 Azt is elmondta, hogy az OMV először március 26-án tárgyalt Moszkvában a Mol-részvénycsomag eladásáról, akkor eredménytelenül, végül március 30-án született meg a megállapodás a Surgutneftegassal.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.