BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

E.On: olcsóbb gáz kell

A hazai tarifa legmerevebb összetevője az importár

A németországi E.On Ruhrgas ismét némi diszkontot szeretne kicsikarni orosz gázszállítójától, a Gazpromtól. A kéréssel már korábban is előhozakodott, mert a gazdasági válság miatt sokkal olcsóbb a szabadpiaci gáz, mint amennyiért azt a Gazprom a hosszú távú szerződéshez kapcsolódó árképlet alapján méri. Magát az orosz monopolcéget is sújtja a válság – 2009-ben rekordmélységbe zuhant a termelése, európai kivitele pedig 11,5 százalékkal esett –, mégsem enged az árból – írja a The Moscow Times. Azért nem, mert „nem oppurtunista” – idézi a lap Alekszander Medvegyevet, a Gazprom Export vezérigazgatóját.

Mindazonáltal a társaság egyszer már engedett, ez éppen Medvegyevnek a Gazprom igazgatósága számára készített januári jelentéséből derül ki. E szerint a német E.On, WinGas és RWE, a török Botas, az olasz ENI, a francia GDF Suez, az ausztriai EconGas, a finn Gasum és mások szerettek volna alacsonyabb árat. Közülük legalább öten akkora engedményt értek el, amelyen a Gazprom az idén kétmilliárd dollárt veszít. Nem tudni, az E.On most mekkora diszkontot szeretne, de a norvég Statoiltól állítólag 30 százalékkal olcsóbban vásárol, mint a Gazpromtól. A Statoil nem közölt erre vonatkozó adatot, de az tudható, hogy az év második negyedében éves összehasonlításban 22 százalékkal növelte gázeladásait, miközben a Gazprom európai exportja 1,6 százalékkal esett. Igaz, a Statoil nyeresége csökkent.

A Gazprommal kötött hosszú távú gázvásárlási szerződések szerint bármely vevő kérheti az árképlet felülvizsgálatát, ha a piacon jelentős változás áll be. Az év elején növekedésnek indult spotárak jelenleg ismét esnek. Az év első negyedében a piacon irányadónak tekintett, az amerikai Henry gázközpont által jegyzett árak ezer köbméterenkénti átlaga 195 dollár volt, jelenleg 156 dollár körül mozog.

Nálunk is magas a végfelhasználói ár

Az orosz gáz hazai importőre, az E.On Földgáz Trade Zrt. is magas árat fizet. A kormány lenyomná a gáz hazai végfelhasználói árát, de már belátta, az érvényes importárat nem egyszerű átírni.

A szaktárca most a kereskedőkkel az importáron kívüli gázárcsökkentő eszközöket keresi. Idetartozik számos olyan tarifaelem, amelyeken a kereskedők csak akkor változtathatnak, ha módosul az árképzésre vonatkozó szabályozás is. Lehetne például a lakossági célú gáz áfája is 5 százalék, mint a távfűtésé.

Korábbi információnk szerint orosz oldalról nyitottak az importár újratárgyalására más kérdéssel (például a Molban lévő 20 százalékos orosz hányad sorsa) együtt, de nem vállalati, hanem kormányszinten.

A szaktárca most a kereskedőkkel az importáron kívüli gázárcsökkentő eszközöket keresi. Idetartozik számos olyan tarifaelem, amelyeken a kereskedők csak akkor változtathatnak, ha módosul az árképzésre vonatkozó szabályozás is. Lehetne például a lakossági célú gáz áfája is 5 százalék, mint a távfűtésé.

Korábbi információnk szerint orosz oldalról nyitottak az importár újratárgyalására más kérdéssel (például a Molban lévő 20 százalékos orosz hányad sorsa) együtt, de nem vállalati, hanem kormányszinten.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.