Cégvilág

Nem méltó az ország az EU-elnökségre? - Össztűz Orbánra a médiatörvény miatt

Az Európai Bizottság ma bejelentette: hivatalos vizsgálat indult a magyar médiatörvény ügyében.

Alejandro Ulzurrun de Asanza y Munoz hangoztatta, hogy a bizottság nagy fontosságot tulajdonít a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságnak és a médiapluralizmusnak. További kommentárt azonban nem kívánt fűzni a témához, így azokhoz a bírálatokhoz sem, amelyek a törvényt az elmúlt napokban a nemzetközi sajtóban érték.

Jürgen Trittin, a német zöldpárt vezetője azt mondta, nem szabad engedni, hogy Magyarország vegye át az soros elnökségét. Angela Merkel, német kancellár szóvivője útján kijelentette: a német kormány figyelmmel kíséri a médiatörvény alakulását. Merkel „óva inti” Magyarországot attól, hogy a sajtó tekintetében „megsértse a jogállamiságot”.

A Facebook közösségi portálon alakult egy csoport „Egymillióan a magyar sajtószabadságért” névvel.

A kezdeményezők elutasítják a kormány médiatörvényét, „pártoktól és kormányoktól független magyar médiát” szeretnének. A csoportot alig egy napja hozták létre, és máris több mint 10 ezer tagja van.

Mint arról korábban beszámoltunk, a kontinens több politikusa szerint felháborító, hogy Magyarország ezt éppen soros elnöksége előtt néhány nappal lépte meg. Martin Schultz, az Európai Parlament Szociáldemokrata pártjának frakcióvezetője a Frankfurter Rundschaunak adott interjújában kifejtette: vizsgálják majd, hogy Magyarország biztosítja-e az európai törvények szerinti sajtószabadságot, s ha nem, komoly problémával kell szembesülnie.

Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn azonnal az Európai Bizottsághoz fordult a magyar médiatörvény kapcsán. Szerinte a magyar médiaszabályozás a szabad szólás szellemiségét sérti, s feltette azt a kérdést, hogy Magyarország méltó-e arra, hogy átvegye az Európai Unió soros elnökségét.

"A tervezet egyértelműen sérti az Európai Unió szerződéseinek szellemét és betűjét. Felveti a kérdést, hogy egy ilyen ország méltó-e az EU vezetésére" - mondta a Németországban tartózkodó Asselborn telefonon a Reutersnak.

"(A törvény) közvetlenül veszélyezteti a demokráciát. Az állam ellenőrzést fog gyakorolni a vélemény fölött" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a jogszabállyal Magyarország hasonló csónakba kerül, mint amilyenben Fehéroroszország van. "Mostanáig Aljakszandr Lukasenkót (a fehérorosz elnököt) tekintették az utolsó diktátornak Európában. Nem ez lesz a helyzet, amikor a törvény hatályba lép" - mondta Asselborn.

A Handelsblatt, német üzleti napilapban Orbán Viktor , Magyarország miniszterelnöke a nap „Pinokkiója”. A befolyásos üzleti napilap szerdai számában olvasható egy idézet, melyet Orbán december 14-én mondott: „A médiatörvény semmi olyat nem tartalmaz, ami nem létezne más európai országokban”.

Az a férfi lesz az Európai Unió soros elnöke 2011 első felében, aki durva hazugsággal zárja a 2010-es évet – írja a Handelsblatt.

Olyan sajtóellenes törvények nem léteznek sehol máshol Európában, mint Magyarországon. Nem csak a közszolgálati televíziót és a rádiót helyezik a kormány ellenőrzése alá, hanem egy hatóság a jövőben szerkesztőségeket kutathat át és pénzbüntetéssel sújthatja azokat, ha nem kiegyensúlyozott tájékoztatást adnak – olvasható a Handelsblatt hasábjain. Orbán úr Magyarországa a médiák számára immár nem szabad ország – zárul a cikk.

Leragasztották szájukat az LMP-sek a médiatörvény miatt - Fotó!

A Die Welt igen kemény kritikát fogalmaz meg: „Vezérállam Magyarország” címmel (Führerstaat Ungarn) közöl cikket. A Welt a demokrácia pusztulásáról ír.

A német újságírók szövetségének elnöke azt mondja, hogy a magyar médiatörvény a demokratikus értékekkel összeegyeztethetetlen. A törvény „mélységesen antidemokratikus” – mondja Michael Konken. Kiemeli: az EU államainak „vétóval” kell élni az ellen, hogy Magyarország vegye át az elnökséget.

Az új törvény szerint a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság minden engedély nélkül járhat el a magyar sajtóorgánumokkal szemben. Mindemellett a kormánypárt által delegált Médiatanács tagjai folyamatosan ellenőrzik a média termékeket, televíziós és rádióadásokat, s ha valamit „nem tartanak elfogadhatónak” magas bírságot szabhatnak ki – írja a Der Spiegel.

Asselborn a médiatörvény azonnali visszavonását szorgalmazza. Szerinte ez közvetetten fenyegeti a demokráciát, s ezzel a vélemény szabadsága is elveszik, közvetlenül a kormány irányítása alá kerül. „Ennél rosszabb nem történhet egy demokráciában” – fogalmaz a luxemburgi politikus.

Az FDP képviselője, Alexander Alvaro szerint kétséges, hogy egy olyan ország, ahol „befogják a sajtó száját” képes lesz az unió elnökletét vinni, hiszen ez komoly tanácsadási kötelezettségekkel is jár. Magyarország így hiteltelenné válik az unió szemében, mivel nem követi annak normáit.

"Szégyen" - Az FT is a magyar médiatörvénnyel foglalkozik

A Spiegel emlékeztet arra, hogy a Fidesz kétharmados parlamenti többségével valójában minden törvényt úgy módosíthat, ahogy akar, s politikáját a „nemzeti összefogás rendszere” címen végzi, s mégis éppen a demokráciával ellentétes, kaotikus rendszert teremt.

médiatanács Európai Bizottság média médiahatóság médiatörvény sajtószabadság vizsgál
Kapcsolódó cikkek