BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfogadott az állami tulajdonlás

A politika jelen van az állami cégekben, mégis jó, ha a legnagyobb stratégiai iparágak állami kézben vannak – gondolja a magyarok és számos vizsgált ország lakóinak többsége egy felmérés szerint. A témával foglalkozik a Világgazdaság és az Ernst & Young mai közös konferenciája is.

Az ország jól felfogott érdeke, hogy a stratégiai iparágak állami tulajdonban legyenek – legalábbis tíz magyarból hét így véli egy 2010-es felmérés szerint. A tanulmány, amelyet az Ernst & Young és az Universitá la Bocconi készített 24 ország összesen 12 ezer polgárát megkérdezve, többek között arra mutat rá: különösen a gazdasági válság kezdete óta várják el egyre többen az államtól, hogy tulajdonosként vegyen részt a gazdasági életben.

A lista szerint Magyarországon a hetedik legmagasabb az állami tulajdonlás támogatottsága. Az Európai Unió tagországai közül pedig nálunk, valamint a pontosan ugyanakkora, 69 százalékos mutatót elérő Franciaországban a legmagasabb ez a szám. Különösen annak fényében érdekes mindez, hogy eközben száz magyarból 92 igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy szerinte az állami vállalatok túlságosan függ-

nek-e a politikától. A magyarok ebben a kérdésben is a legtöbbször mondtak igent Európában.

Nem alátámasztott az a közvélekedés, amely szerint az állami tulajdonú cégek szükségképpen alacsony hatékonysággal és túlzott bürokráciával működnek – jelenti ki a tanulmány. Egy állami vállalat elérheti vagy akár meg is haladhatja egy magáncég teljesítményét, feltéve, hogy a vállalatirányítási modelljét jelentősen átalakítja, világos stratégiát jelöl ki, valamint az innovációt és a társadalmi felelősségvállalás értékeit beépíti a működésébe.

Az erős állampolgári támogatottság mögött feltehetően az a feltevés is megjelenik, hogy a globális gazdasági válságot követően a bizonytalan gazdasági környezetben az állami tulajdonú cégek stabilitást és hosszú távú növekedést tudnak biztosítani a stratégiai iparágakban – mondta el Bindics Judit, az Ernst & Young államigazgatási üzletágának igazgatója. Az állami vállalatok stratégiai személete szerinte nem csupán gazdasági, hanem társadalmi, valamint környezeti célokat és értékeket is figyelembe vesz, így nemcsak a részvényesek, hanem valamennyi érintett érdekeit felkarolhatja.

Ahhoz, hogy az állami cégek sikeresek legyenek, újra kell gondolniuk vállalatirányítási modelljeiket – emelte ki Bindics Judit. Ennek lényeges eleme, hogy az állam felkészült és felelős vezetőket válasszon a vállalatok élére, a választás módja és a cég működése transzparens legyen. Sikerük négy pilléren alapszik: a felelős és átlátható vállalatirányítási modell, a világos stratégia, az innovációs politika és a társadalmi felelősségvállalás – tette hozzá.

Közvetlen anyagi vonzata nincs a négy pillér gyakorlatba való átültetésének – mondta el Bindics Judit. Sokkal inkább arról szól mindez, hogy a gondolkodást kell átformálni, új mechanizmusokban javasolt gondolkodni. Sőt, akár még közvetlen hasznot is hozhat a vállalatoknak: ha például olyan stratégiát vagy missziót fogalmaznak meg, amelyet könynyen átlátnak és megértenek az állami irányítók, a cég dolgozói és a fogyasztók is, nagyon sok elvont, néha kaotikus eszmecserét le lehet egyszerűsíteni, az pedig máris javítja a hatékonyságot.

Az egyes állami vállalatok vállalatirányítási struktúráját és stratégiáját célszerű arra alapozni, hogy a társaság kiváló teljesítményt mutasson olyan területeken, mint a politikai befolyástól való mentesség és a szélesebb értelemben vett küldetés megvalósítása – összegzi a tanulmány. Az állami cégeknek e szerint innovatív szervezeteknek is kell lenniük. Ki kell használniuk azokat a tapasztalatokat, amelyeket a kormányok az innováció elősegítőiként gyűjtöttek, és azokat be kell ágyazniuk a működési modelljükbe. Ennek a modellnek pedig a részét kell képeznie a humánerőforrás-politika felülvizsgálatának azzal a céllal, hogy az emberi erőforrás kezelése a teljesítmény alapján, és ne bürokratikus módon történjen.

A Világgazdaság és az Ernst & Young konferenciájának előadói

l Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója

l Bindics Judit, az Ernst & Young igazgatója

l Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke

l Juhász Miklós, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke

l Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke

l Horváth Gergely, az MNV Zrt. vezérigazgatója

l Baranyay László, az MFB elnök-vezérigazgatója

l Szita Károly, Kaposvár polgármestere

l Fodor István, a BVK elnöke

l Bács Zalán, az MVM Zrt. stratégiai vezérigazgató-

helyettese

l Szarvas Ferenc, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója

l Geszti László, a Magyar Posta vezérigazgatója

legnagyobb stratégiai iparágak állami kézben vannak – gondolja a magyarok és számos vizsgált ország lakóinak többsége egy felmérés szerint. A témával foglalkozik a Világgazdaság és az Ernst & Young mai közös konferenciája is.

Sztojcsev Iván A Világgazdaság és az Ernst & Young konferenciájának előadói l Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója

l Bindics Judit, az Ernst & Young igazgatója

l Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke

l Juhász Miklós, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke

l Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke

l Horváth Gergely, az MNV Zrt. vezérigazgatója

l Baranyay László, az MFB elnök-vezérigazgatója

l Szita Károly, Kaposvár polgármestere

l Fodor István, a BVK elnöke

l Bács Zalán, az MVM Zrt. stratégiai vezérigazgató-

helyettese

l Szarvas Ferenc, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója

l Geszti László, a Magyar Posta vezérigazgatója-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.