BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tompított gázimportár-növekedés

Az év utolsó negyedében tovább drágult, ezer köbméterenként 525 dollárra emelkedett az orosz forrásból beszerzett gáz ezer köbmétere, de a gáztörvény múlt őszi módosításának köszönhetően kevesebbet fizet az importőr.


Az év utolsó negyedében ezer köbméterenként 525 dollárba kerül az Oroszországból hosszú távú szerződés alapján érkező gáz, azaz 40 dollárral többe az előző negyedévinél – tudta meg a Világgazdaság. Az alkalmazott árképlet két olajtermék jegyzéseit és a dollár árfolyammozgását követi. A vevő E.On Földgáz Trade Zrt. (EFT) azonban ennél olcsóbban jut a gázhoz az orosz–német Panrusgáz Zrt.-n keresztül, mert egymás közötti elszámolásukban ugyanazt a módszert alkalmazzák, amelyet – a gáztörvény tavaly ősszel megváltozott előírásának eleget téve – az EFT is köteles használni, amikor az egyetemes szolgáltatóknak ad el. Az EFT a gáz árában a képlet szerinti árat 60 százalékos súllyal veszi figyelembe venni, s mellette 40 százalékkal bekalkulálja az amszterdami TTF gáztőzsde árát, azaz a spotpiacit is. Az orosz gáz árának spotpiaci öszszetevője nagyságáról minden hónap végén döntenek, úgy tudjuk, októberre előzetesen 380 dollárral kalkulálnak.

Annak, hogy az EFT a képlet szerinti 525 dollárnál olcsóbban jut az orosz gázhoz, ára is van. Míg ugyanis az, aki hoszszú távra szerződik és vállalja az árképlet feltételeit, büntetlenül az eladó nyakán hagyhatja a megrendelt gáz 15 százalékát. A spotpiaci gáz vásárlójának erre nincs lehetősége, mindenképpen ki kell fizetnie a teljes, igényelt tételt. Igaz, az EFT csak az egyetemes szolgáltatóknak köteles kevert, alacsonyabb áron adni a gázt, a versenypiacon szabadok a lehetőségei.

A magyar gázpiac közben vonzza az új versenypiaci szereplőket. Nemrég kapott gázkereskedői engedélyt az Első Hazai Energia-Portfólió Nyrt. (EHEP). A társaság a ciprusi Ensen Holdings Ltd. által ellenőrzött EQNet Zrt. és a két hazai megánszemély kezében lévő Contel Kft. tulajdona. Új fecske az E-Os Gáz Kft. is, bár anyacégének, az E-Os Energiakereskedő Zrt.-nek van gázkereskedői engedélye, tavaly mintegy 100 millió köbmétert értékesített. Az E-Os Zrt. többségi hányada a Közgép Zrt.-é.

Nemrég távozott a színről a végelszámolás alá került RWE Supply and Trading Kft., a közvetve a Gazprombank kizárólagos tulajdonában lévő Centrex Hungária Zrt.-t pedig megvette a bécsi Centrex Europe Energy & Gas AG. Ezzel kiesett a tulajdonosi láncból egy addig közbeikatott társaság. Az orosz gázzal kereskedő Centrex Zrt. tavaly 342 millió köbmétert küldött a magyar piacra 26 milliárd forint értékben, idei terve 580, a jövő évi pedig 700 millió köbméter. Az itteni kereskedőknek a beregszászi gázátadó mérőállomáson (tehát külföldön) adja el a gázt, amelyet a vevők vámkezeltetnek és léptetnek be a hazai hálózatba. A cég 2012-ben belépne a végfelhasználói piacra, de ehhez még partnert keres.

A romániai hátterű CYEB Energiakereskedő Kft. és a svájci kézben lévő Art Energy Kft. már több hónapja megkapta a gázkereskedői engedélyt, vezetőik korábban azt mondták lapunknak, hogy első szerződéseik az ősszel születhetnek meg, s talán már az idén szállíthatnak is.

Mekkora mennyiségre szerződünk 2015-től?

2015-től várhatóan megváltozik orosz gázimportunk konstrukciója. Vevői oldalon valamilyen formában magyar állami társaság jelenik meg – az E.On gázüzletágának MVM általi megszerzési előkészületeiről már beszámoltunk –, és a szerződéses mennyiség is kisebb lesz. Bencsik János energetikai államtitkár a napokban azt mondta, hosszú távon elég lesz körülbelül évi hárommilliárd köbméterre szerződni a lakossági igények kielégítésére. Mások szerint egyáltalán nincs szükségünk hosszú távú gázimportszerződésre. Ennek azonban az ellátási kockázat mellett az is komoly hátulütője lehet, hogy a gazdasági növekedés beindulásával újra drágább lesz a spotpiaci gáz a hosszú távú szerződés szerintinél.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.