Önkormányzati tulajdonban, de piaci szemlélettel működik az Alisca Terra Regionális Hulladékgazdálkodási Kft., folyamatosan bővítve szolgáltatási területét és feladatköreit. Már a cég korábbi vezetése célul tűzte ki, hogy erősíti a vállalat kistérségi és régiós szolgáltató szerepét, ez a szemlélet mind a mai napig jellemzi a vállalatot és annak menedzsmentjét is – hangsúlyozta Artim Andrásné ügyvezető igazgató.
Öt évvel ezelőtt döntött úgy Szekszárd megyei jogú város önkormányzata, hogy visszavásárolja az előző városvezetés által eladott közművállalatok üzletrészeit egy magánbefektetőtől. Ezzel lehetővé vált, hogy a tolnai megyeszékhely kizárólagos tulajdonosa legyen a Szekszárdi Víz- és Csatornamű Kft.-nek, valamint az Alisca Terra Regionális Hulladékgazdálkodási Kft.-nek. Az Alisca Terrával a megyeszékhely jól működő, nyereséges, jó gazdasági állapotban lévő társaságot vásárolt vissza.
A visszavásárláskor, 2007-ben a szolgáltatási területükhöz tartozó 11 településen 60 ezer fő hulladékát szállította el a társaság. Mivel az Alisca Terra nyújtotta a legjobb szolgáltatási és pénzügyi konstrukciókat a kistérség önkormányzatainak, ez a szám rövid időn belül elérte a 100 ezret. 2008. január 1-jétől
7 település, július 1-jétől 9, augusztus 1-jétől pedig újabb 8 község döntött úgy, hogy ezt a társaságot bízza meg a szemétszállítás lebonyolításával. A piacszerzési folyamat az utóbbi időkben is folytatódott, tavaly 2, idén pedig további 5 település csatlakozott a már összesen 42 településre bővült szolgáltatási területhez.
Nagy utat tett meg a cég a hulladékszállítástól a hulladékgazdálkodásig is. Magyarország hulladékgazdálkodási és hulladékkezelési rendszere 2009. július 16-tól alapjaiban alakult át. Szekszárd vezetése és az Alisca Terra Kft. is felkészült a változásokra, jelentős szerepük volt abban, hogy a Dél-Balaton és Sió-völgye hulladékgazdálkodási rendszeren belül – 100 önkormányzat részvételével – létrejöjjön a Cikói Hulladékgazdálkodási Társulás. E társulás a tulajdonosa a Regionális Kommunális Nonprofit Kft.-nek, vagyis a REKOM Kft.-nek, amely napjainkban irányítja a nagytérségi rendszer déli területének hulladékgazdálkodását és üzemelteti a cikói régiós lerakót és válogatócsarnokot. A társulás létrehozásának másik fontos célja az volt, hogy a tulajdonos önkormányzatok befolyással lehessenek a szemétszállítási és lerakási díj alakulására és alakítására.
Az Alisca Terra Kft. a Dél-Balaton és Sió-völgye hulladékgazdálkodási rendszeren belül több projektelemet is működtet. A cég az üzemeltetője a szekszárdi átrakóállomásnak, a két szekszárdi, a tolnai, a szedresi és a bátaszéki hulladékudvaroknak is. Tavaly júliusban – a Cikói Hulladékgazdálkodási Társulás tapasztalatait felhasználva – Szekszárd kezdeményezésére 18 önkormányzat részvételével létrejött az Alisca Rekultivációs Társulás. A társulás pályázni szeretne a bezárt hulladéklerakók rekultivációs munkálataira, és ebben komoly szakmai segítséget kap az Alisca Terra Kft.-től.
Vándorkiállítást állítottak össze a legjobb természetfotókból
Az ember és a természet címmel amatőr fotósoknak hirdetett pályázatot az Alisca Terra. A fotópályázatra 120-an 600 képet küldtek be, köztük 35 gyermek 80 képet. A műveknek kapcsolódniuk kellett a természethez, tükrözve az ember jelenlétét is. Mint Artim Andrásné, az önkormányzati társaság ügyvezető igazgatója a legjobb beküldött képekből rendezett kiállítás megnyitóján elmondta, hasonló akciókat a későbbiekben is terveznek. A szakértő zsűrinek nem volt könnyű dolga, mert színvonalas anyag érkezett – tette hozzá az igazgató. A nyertesek vásárlási utalványt és könyvjutalmat kaptak. A negyven legjobb képből álló kiállítást, ahol azt igénylik, a szolgáltatási területhez tartozó településeken is mindenütt bemutatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.